Microsoft świętuje 30 urodziny

Andrea Lewis - dołączyła do Microsoftu w 1978 roku, jako osoba tworząca wszelkie dokumentacje oprogramowania. Po opuszczeniu firmy w 1983 roku, posiadając dwuletnie opcje o dzisiejszej wartości 2 mln USD, Andrea została niezależnym dziennikarzem.

Marc McDonald - pierwszy zatrudniony w zespole Microsoft w 1977 roku programista BASIC. Opuścił firmę w 1983 roku, niezadowolony ze zmiany jej polityki. Został pierwszą osobą zatrudnioną przez Paula Allena w korporacji Asymetrix. Obecnie Marc jest szefem zespołu naukowców w firmie software'owej Design Intelligence. Jak sam podkreśla, jego majątek nie opiewa na więcej, niż 1 mln USD.

Bill Gates i Paul Allen

Bill Gates i Paul Allen

Bob O'Rear - najstarszy i najbardziej doświadczony członek zespołu w tamtych latach. Posiada wysokie stopnie naukowe w dziedzinie matematyki i astrofizyki. Był obecny w zespole kontrolnym NASA, podczas pierwszego lądowania człowieka na księżycu w 1969 roku. Dołączył do Microsoftu w 1977 roku, jako główny matematyk. Pomógł zaadaptować język BASIC na różne platformy. Odszedł z koncernu w 1983 roku. Obecnie jest właścicielem rancza w Teksasie i członkiem zarządu w kilku firmach informatycznych. Jego majątek to ok. 100 mln USD.

Bob Wallance - absolwent Uniwersytetu Washington. Dołączył do ekipy Microsoftu w 1978 roku, jako menadżer produktu oraz projektant. Opuścił szeregi koncernu w 1985 roku, aby otworzyć własną firmę o nazwie QuickSoft. Film dokumentalny zrealizowany w 1995 roku przez telewizję BBC ukazywał Boba, jako człowieka, którego wizje oraz osiągnięcia w dziedzinie oprogramowania były wynikiem zażywania narkotyków. Jego majątek ocenia się obecnie na ok. 5 mln USD.

Steve i Marla Wood - Steve Wood był w Microsofcie programistą, Marla zaś asystentką administracyjną oraz księgową. Oboje jako pierwsi z całej 11-stki opuścili koncern w 1980 roku, po tym jak Marla wystosowała oficjalną skargę przeciwko Microsoftowi o nierówne traktowanie płci. W latach 80-tych, Steve angażował się jeszcze wielokrotnie w różne przedsięwzięcia wraz z Paulem Allenem, by ostatecznie założyć korporację Wireless, która zajmuje się zapewnianiem oprogramowania dostępowego do Internetu oraz innych usług dla telefonów komórkowych. Marla zajmuje się obecnie aktywnym wolontariatem. Wspólny majątek państwa Wood ocenia się na ok. 15 mln USD.

Komentuje Łukasz Czekaj, autor blogahttp://Evangelizer.windowsx64.pl

Na pewno te 30 lat może zapisać się dumnie w historii informatyki. Microsoft powstał na bazie marzenia o komputerze na każdym biurku i w każdym domu i jak widzimy, ta wizja się sprawdza. Od pasji dwóch młodych studentów, Billa Gatesa i Paula Allena, którzy mogli sobie tylko wyobrażać, do czego komputery będą zdolne w przyszłości, doszliśmy do momentu, w którym rozwój przez nich zapoczątkowany doprowadził do wykorzystywania ich technologii przez miliony ludzi na całym świecie. Technologii, która pozwala realizować ich zawodowe cele, zapewnia domową rozrywkę, technologii, na której codziennie polegają.

Ale przed nami następna fala przełomów. Bill Gates podczas konferencji PDC'05 powiedział, że jesteśmy dopiero na półmetku rozwoju informatyzacji i technologie, do których mamy dostęp już dziś, pozwolą zrealizować wielkie cele w przyszłości i jeszcze bardziej zintegrować PC z życiem codziennym. Ci, którzy śledzą rozwój Windows Vista na pewno zauważyli już, jak wielki potencjał niesie nowy system i że naprawdę warto czekać do końca 2006 roku. Ale Microsoft to nie tylko oprogramowanie, również akcesoria komputerowe, które cieszą się opinią najlepszych na rynku, są wyznacznikiem jakości. Do tego przed nami premiera najnowszej konsoli XBOX 360.

Uważam, że nikt nie przysłużył się w ostatnim trzydziestoleciu do rozwoju informatyzacji tak bardzo, jak Microsoft. Nie wyobrażam sobie również przyszłości świata IT bez technologii Microsoftu.