Microsoft szykuje 4 wersje Windows 8 dla tabletów z układem ARM

Z informacji podanych przez Renee James z firmy Intel wynika, że Microsoft szykuje dla urządzeń pracujących pod kontrolą procesorów ARM cztery różne wersje systemu Windows 8.


Ekran powitalny Windows 8

Ekran powitalny Windows 8

Polecamy:

Zobacz też:

Renee James, wiceprezes i dyrektor generalny oprogramowania i usług grupowych Intela, twierdzi, że Microsoft szykuje dla urządzeń pracujących pod kontrolą procesorów ARM cztery różne wersje nadchodzącego systemu Windows 8. Potwierdziła ona również, że nowe "okienka" w "wersji ARM" będą specjalnie dostosowane do obsługi tabletów i innych urządzeń mobilnych.

Urodzaj wersji Windows 8

Jeżeli chodzi o ilość wersji "ósemki" w obecnej chwili nie sposób dokładnie przewidzieć planów Microsoftu. Nie wydaje się jednak, aby było ich mniej niż miało to miejsce w przypadku Visty, czy "siódemki". Oczekiwać więc możemy prawdopodobnie ok. dziesięciu różnych wersji - do sześciu "standardowych" i czerech przeznaczonych przede wszystkim dla tabletów korzystających z architektury ARM.

A co ze "starymi" aplikacjami?

Architektura ARM różni się od x86 Intela. Oznacza to więc, że na tablecie z procesorem ARM i Windows 8 nie będzie można uruchomić np. Office’a 2007. Na szczęście sprawa nie jest beznadziejna. Wyjściem z tej sytuacji jest bowiem np. skorzystanie ze specjalnego emulatora, który, jeżeli nie przez Microsoft, zostanie prawdopodobnie dostarczony przez inne firmy.

Warto na koniec dodać, że wedle ostatnich informacji interfejs Windows 8 będzie korzystał z elementów znanych z interfejsu Metro Windows Phone 7. Ponadto jako ciekawostkę warto przypomnieć, że Microsoft zaprezentował w kwietniu Internet Explorera 10 w wersji Platform Preview 1 , który działał na platformie ARM.