Microsoft szykuje Surface z procesorem ARM - czy to ma jeszcze sens?

Surface Pro X zadebiutował rok temu i nie podbił rynku. Mimo tego Microsoft zamierza wprowadzić do sprzedaży nowy tablet z procesorem ARM i Windowsem 10.

Microsoft od pewnego czasu umożliwia instalację systemu operacyjnego Windows 10 na komputerach z układami ARM. Dodatkowo możliwe jest emulowanie klasycznych aplikacji x86 (nie wszystkich). Niestety premiera Surface Pro X chociaż odbiła się szerokim echem w branży to samo urządzenie nie stało zbytnio popularne.

Microsoft Surface Pro X
Źródło: pcworld.com

Microsoft Surface Pro X

Źródło: pcworld.com

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft nadal zamierza rozwijać konstrukcje z układami ARM. Być może wpływ na to ma porzucenie przez Apple architektury x86.

Wiemy już, że Apple zamierza wprowadzić pierwszy komputer z procesorem ARM pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku. Gigant z Cupertino ma sporą przewagę nad Microsoftem, ponieważ produkuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

Microsoft musi wykorzystywać układy dostarczane przez firmę Qualcomm, co nieco utrudnia sprawę. Najnowszy raport wskazuje, że na rynku pojawi się następca Surface Pro X.

Surface Pro X drugiej generacji zaoferuje procesor Microsoft SQ2, który bazuje na Qualcomm Snapdragon 8cx drugiej generacji. Układ ten został zaprezentowany zaledwie kilka tygodni temu. Nowe urządzenie zaoferuje niemalże identyczny wygląd do znanego nam już Surface Pro X z zeszłego roku. Nie zabraknie także kompletnego zestawu akcesoriów. Możliwe, że pojawi się nowa wersja kolorystyczna. Niestety okazuje się, że akcesoria z Surface Pro X pierwszej generacji nie będą pasować.

Windows Central przekazuje, że nowy model zaoferuje wsparcie dla 64 bitowej emulacji aplikacji x86. Problemy z jej działaniem to obecnie największy problem systemu operacyjnego Windows 10 działającego na procesorach ARM.

Obecnie sprzedawany Surface Pro X pozwala emulować jedynie 32 bitowe aplikacje. Niestety programów napisanych w starej architekturze jest coraz mniej, co przekłada się na realne problemy z kompatybilnością.

Czy Microsoft poradzi sobie z problemami architektury ARM? Tego dowiemy się w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Premiera planowana jest na ostatni kwartał 2020 roku.

Źródło: bgr.com