Microsoft szykuje następcę JPEG

Możliwe, że już wkrótce najnowszy standard kompresji obrazów JPEG będzie pochodził ni mniej, ni więcej ale z Redmond! Standard znany wcześniej jako Windows Media Photo - przemianowany później na HD Photo - ma szansę stać się oficjalnym następcą JPEG i JPEG 2000. HD Photo posiada kilka właściwości, które stawiają go wyżej od poprzedników - czyli m.in. bezstratną kompresję obrazu oraz oferowanie mniejszych rozmiarów plików przy zachowaniu takiej samej jakości. Przyjrzyjmy się pokrótce, co może zaoferować następca JPEG ze stajni Microsoftu.

Wspomnieliśmy już w skrócie, że w ciągu najbliższych miesięcy różne grupy standaryzacyjne mają głosować nad tym, czy Joint Photographic Experts Group (odpowiedzialna za formaty JPEG i JPEG 2000) powinna uznać format zaproponowany przez Microsoft za kolejną wersję standardu - JPEG XR. Główne zarzuty i obawy, jakie pojawiają się w sieci Internet, związane z nowych standardem, dotyczą oczywiście "otwartości" i patentów, które posiada koncern z Redmond, a które są tutaj wykorzystywane.

Microsoft chce, aby jego format został zatwierdzony jako oficjalny standard do połowy przyszłego roku i znalazł się w centrum wszystkich zastosowań graficznych. O ile standaryzacja na pewno znacznie ułatwi przyjęcie formatu na rynku wśród na przykład producentów aparatów cyfrowych, którzy nie będą się obawiali jego implementacji w swoich urządzeniach, to nie to oznacza oczywiście natychmiastowego sukcesu i akceptacji nowego formatu przez wszystkich.

Błędy po kompresji do formatów JPEG, JPEG 2000 i HD Photo

Błędy po kompresji do formatów JPEG, JPEG 2000 i HD Photo

Powolny start JPEG 2000

Tak właśnie ma się sprawa ze stworzonym siedem lat temu formatem JPEG 2000. Jest on otwarty, zapewnia lepsza jakość i kompresję niż wysłużony już JPEG, ale jakoś nie jest powszechnie używany i jest raczej formatem niszowym - używanym szerzej na przykład w kinach cyfrowych, obrazowaniu medycznym, czy w aplikacjach oferujących pracę z mapami i informacjami geograficznymi. Jaki jest tego powód, ciężko powiedzieć. Aby ustrzec się takiego zakończenia, Microsoft już teraz szuka partnerów, gotowych wykorzystywać nowy format. Firmie udało się już pozyskać między innymi producenta hi-endowych aparatów cyfrowych Hasselblad, firmę Foveon, wytwarzającą przetworniki dla cyfrówek, czy też producentów układów przetwarzających informacje o obrazie w aparatach ARM i Novatek Microelectronics.