Microsoft szykuje patentową ofensywę?

Florian Mueller, znany europejski aktywista antypatentowy i rzecznik inicjatywy NoSoftwarePatents.com, skomentował w rozmowie z dziennikarzami serwisu eWeek.com, ostatnie wypowiedzi Steve'a Ballmera z Microsoftu dotyczące patentów na oprogramowanie. Zdaniem Muellera, mogą one sugerować, iż koncern z Redmond szykuje się do patentowej ofensywy skierowanej przeciwko Linuksowi.

Steve Ballmer, dyrektor wykonawczy koncernu Microsoft, udzielił niedawno wywiadu magazynowi Forbes. Ballmer kilkakrotnie wspomniał w nim o kwestiach związanych z patentami na pewne rozwiązania zastosowane w Linuksie.

Szef koncernu z Redmond powiedział m.in.: "Wiem, że są eksperci, którzy twierdzą, iż Linux narusza nasze własności intelektualne. Ale nie będę tego komentował. Trzeba jednak pamiętać, że nasi akcjonariusze wymagają od nas, abyśmy mieli odpowiedni plan działania w tej sprawie (...) Biorąc pod uwagę fakt, jak obszerny jest kod źródłowy Linuksa, jest prawie pewne, że narusza on pewną liczbę patentów - w tym być może również patenty należące do Microsoftu".

Według Floriana Muellera, rzecznika antypatentowej inicjatywy NoSoftwarfePatents.com, takie wypowiedzi mogą świadczyć o tym, że Microsoft planuje patentową ofensywę przeciwko Linuksowi. "Mówiąc o 'własności intelektualnej' Ballmer z pewnością miał na myśli patenty. Nie wydaje mi się co prawda, by Linux naruszał jakiekolwiek znaki towarowe Microsoftu - musi więc chodzić o patenty" - powiedział w rozmowie z eWeek.com Mueller.

Opinii tej nie podzielają inni eksperci, związani z ruchem open source - "Oczywiście, nie można lekceważyć takich wypowiedzi. Warto jednak przypomnieć, że przedstawiciele Microsoftu już wcześniej wypowiadali się na temat Linuksa i patentów w podobnym tonie " - powiedział Daniel B. Ravicher, szef Public Patent Foundation.

Więcej informacji: eWeek.com.