Microsoft: telefoniczne nowości

Koncern z Redmond zaprezentował dziś na targach 3GSM w Barcelonie nowe aplikacje z rodziny Windows Live, przeznaczone dla użytkowników telefonów komórkowych. Wśród nich znalazła się wyszukiwarka stron WWW oraz serwis mapowy.

Nowa wyszukiwarka dostępna jest w dwóch wersjach - Live Search for Windows Mobile 6 oraz Live Search for Java (jak wynika z nazw, różni je platforma systemowa). Przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że program dostępny będzie w USA i Europie już wkrótce - koncern prowadzi właśnie negocjacje z operatorami w sprawie wykorzystania wyszukiwarki w telefonach komórkowych sprzedawanych na tych rynkach.

Live Search umożliwi nie tylko znalezienie żądanych informacji w Internecie, ale także łatwe zlokalizowanie szukanego obiektu. W tym drugim przypadku użytkownik nie będzie nawet musiał wpisywać w wyszukiwarce żądanej frazy - wystarczy, że wybierze z listy typ obiektu, którego szuka (np. stacja benzynowa, hotel czy restauracja). Program będzie mógł wskazać znalezione obiekty na mapie okolicy (wykorzystywany będzie do tego celu serwis Virtual Earth Microsoftu).

Program pojawi się m.in. w telefonach firma Nokia, Motorola, LG, Samsung oraz wszystkich komórkach wyposażonych w system Windows Mobile.

Microsoft zaprezentował też zestaw aplikacji Windows Live for Windows Mobile - w jego skład wchodzą m.in. komunikator internetowy, klient poczty elektronicznej oraz serwis blogowy Live Spaces. Oficjalna premiera rynkowa zestawu planowana jest na połowę roku - wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszych urządzeń wykorzystujących system Windows Mobile 6.