Microsoft trzyma się AMD - nowy Surface z Ryzenem 4000 w drodze

AMD odrabia straty, a Intel ma poważnego rywala. Z procesorów Ryzen zadowolony jest Microsoft, a nowe komputery Surface zaoferują najnowsze układy Ryzen 4000.

Wojna pomiędzy AMD, a Intelem wkracza na nowy poziom. Po kilku latach AMD odrobiło straty, a w wielu aspektach przegoniło niebieskich. Dodatkowo również Apple planuje odwrócić się od Intel'a i produkować komputery Mac z autorskim procesorami opartymi na technologii ARM.

Microsoft Surface Laptop z 13 calowym wyświetlaczem

Microsoft Surface Laptop z 13 calowym wyświetlaczem

Intel musi pogodzić się, że lata, w których konkurencja praktycznie nie istniała bezpowrotnie minęły. Nawet wieloletni partner - firma Microsoft od prawie roku bardzo blisko współpracuje z AMD, czego efektem jest specjalnie zaprojektowany procesor Ryzen Surface Edition zastosowany w Surface Laptop 3 15".

Ubiegłoroczny Surface Laptop po raz pierwszy w historii zadebiutował jako urządzenie Microsoftu z procesorem od AMD. W środku znalazły się zmodyfikowane układy Ryzen 7 3700U oraz Ryzen 5 3500U, które spełniały wszystkie wymagania firmy Microsoft. Dodatkowo od zera napisano również nowe sterowniki oraz oprogramowanie układowe UEFI.

Wszystko wskazuje na to, że również w tym roku zobaczymy nowe komputery z rodziny Surface wyposażone w procesor od AMD. Prawdopodobnie układy zostaną wykorzystane w kolejnej generacji Surface Laptop.

W sieci pojawiły się pierwsze testy syntetyczne urządzenia z procesorem Ryzen 7 4800U, którego producentem jest Microsoft. Układ oferuje 8 rdzeni oraz 16 wątków. Po teście Acera Swift 3 (zapoznaj się z pełną recenzją) z procesorem Ryzen 7 4700U możemy potwierdzić, że najnowsze układy od AMD są bardzo wydajne i w codziennym użytkowaniu nierzadko sprawdzają się lepiej od konkurencyjnych układów Intel'a.

Podczas, gdy Apple zamierza zupełnie porzucić procesory Intela na rzecz układów ARM, Microsoft nadal stosować będzie procesory od AMD oraz Intel'a. Mamy nadzieję, że w tym roku oprócz Surface Laptop zobaczymy również inne urządzenia z linii Surface wyposażone w procesory od AMD.

Sprawdź, ile kosztuje najnowszy Surface Laptop 3.