Microsoft: uaktualnienia działają bez zmian

Przedstawiciele Microsoftu oficjalnie zdementowali plotki, jakoby firma zmieniła zasady działania systemu automatycznych aktualizacji w systemie Windows Vista. Jest to odpowiedź na wypowiedzi niektórych użytkowników, sugerujących, że Microsoft instaluje w Viście uaktualnienia bez wiedzy i zgody użytkowników oraz, że koncern odgórnie zmienia ustawienia związane z instalowaniem poprawek.

Informacje, sugerujące, że Microsoft odgórnie włącza w Viście aktualizacje automatyczne (jeśli użytkownik zdecydował wcześniej o ich wyłączeniu), pojawiły się kilkanaście dni temu. Kilku użytkowników twierdziło, że podczas połączenia z serwerem Microsoft Update w ich systemie doszło do zmian, które sprawiły m.in., że komputery zaczęły instalować poprawki bez pytania o zgodę użytkowników. Z ich wypowiedzi - publikowanych na kilku forach - wynikało, że do zmiany ustawień doszło po zainstalowaniu październikowych uaktualnień dla Windows.

Microsoft od początku dementował te informacje - przedstawiciele koncernu mówili, że system aktualizacji automatycznych nie został w żaden sposób zmodyfikowany. Na wszelki wypadek rozpoczęto jednak wewnętrzne dochodzenie, które miało wykazać, czy do owych zmian nie doszło w wyniku jakiejś awarii. Postępowanie to zakończyło się pod koniec ubiegłego tygodnia - "Sprawdziliśmy wszystko dokładnie i nie znaleźliśmy żadnego dowodu na to, że którakolwiek z październikowych poprawek dla Windows dokonała jakichkolwiek zmian w konfiguracji systemu automatycznej aktualizacji" - oświadczył Nate Clinton z Microsoftu. Pracownicy koncernu przeanalizowali m.in. logi systemowe nadesłane przez kilku użytkowników, którzy twierdzili, że ich ustawienia zostały zmienione.

Nate Clinton sugeruje, że w większości przypadków użytkownicy sami mogli nieświadomie zmienić ustawienia aktualizacji (np. podczas instalowania systemu).


Zobacz również