Microsoft udostępni online pakiet biurowy Albany

Od pewnego czasu mówiło się, że aplikacje internetowe Google stanowią zagrożenie dla Microsoftu, gdyż model - polegający na tanim hostowaniu aplikacji i usług z nimi związanych - nie posiadał odpowiednika w ofercie z Redmond. Odpowiedzią na ofertę Google ma być Albany.

Obejmować będzie podstawowe oprogramowanie biurowe oraz związane z nim usługi. Jak podają źródła zbliżone do Microsoftu, Albany ma połączyć w jeden pakiet Office, Office Live Workspace, Windows Live OneCare oraz usługi Windows Live, sprzedawany po konkurencyjnej cenie. Według nieoficjalnych źródeł, odbywają się już testy pakietu Albany.

Microsoft Office jest jednym z produktów, które odniosły największy sukces, zatem pewna część pakietu znajdzie się w Albany. Ze względu na pozycjonowanie cenowe, najbardziej prawdopodobne będzie włączenie aplikacji wchodzących w skład wersji Home & Student (do użytku niekomercyjnego). Są to Word, Excel i PowerPoint. Pozostałe produkty związane z Albany będą hostowanymi aplikacjami, które Microsoft rozwijał przez ostatnie kilka lat. Są nimi: Office Live Workspace - serwis online przeznaczony do przechowywania i współdzielenia dokumentów; Windows Live OneCare - system zawierający zaporę i ochronę antywirusową oraz Windows Live - platforma usługowa obejmująca pocztę elektroniczną, współdzielenie fotografii i inne, podobne usługi.

Zobacz również:

  • Copilot - Microsoft wprowadza SI do pakietu Office

Celem projektu Albany ma być konkurencja z produktami wchodzącymi w skład pakietu Google Apps, które są oferowane za darmo lub za niewielką opłatą. Chociaż inni producenci także oferują darmowe aplikacje biurowe (np. IBM), to ich produkty nie oferują dodatkowych, usług związanych z hostingiem aplikacji.

Przedstawiciele Microsoftu przyznają, że firma zaoferuje hostowaną wersję pakietu Office, ale jednocześnie zapewniają, że nie zamierza zaprzestać rozwoju pakietów dla stacji roboczych. Projekt Albany ma za zadanie przygotować produkt, który będzie połączeniem zalet aplikacji instalowanej na stacji roboczej z Windows z usługą webową. Nie może jednak stanowić zagrożenia dla istniejących produktów, przynoszących firmie ogromne pieniądze.