Microsoft udostępni silnik Chakra z przeglądarki Edge jako open-source

Microsoft postanowił udostępnić najważniejsze części swojego silnik JavaScript o nazwie Chakra w formie open-source w repozytorium GitHub. W ramach ChakraCore w ręce społeczności zostają oddane najważniejsze części składowe silnika, który jest podstawą następcy Internet Explorera, czyli przeglądarki Edge.

Microsoft nie jest jedną firmą, która przygotowała własny silnik JavaScript. Przedsiębiorstwo zarządzane dzisiaj przez Satyę Nadellę zdecydowało się na jego stworzenie już w 2008 roku. Chakra, bo taką nazwę nosi silnik wykorzystywany przez giganta, można znaleźć dziś na bardzo wielu różnych platformach: od systemu operacyjnego dla komputerów, przez smartfony i na konsoli Xbox One kończąc.

Twórcy Chakry przekonują, że ich rozwiązanie jest wydajniejsze niż te stosowane w przeglądarkach Google Chrome i Mozilla Firefox. Silnik będący podstawą dla nowej przeglądarki Microsoftu o nazwie Edge jest też lepszy niż ten, który był bazą dla Internet Explorera 11.

ChakraCore, bo tak nazywa się rozwiązanie udostępnione społeczności, może działać w dodatku niezależnie od przeglądarki Microsoft Edge przy obsłudze JavaScriptu. ChakraCore zostanie udostępnione jako open-source z początku na systemy Windows, ale są już plany wsparcia dla innych platform.

Grafika: Rob Schultz

Grafika: Rob Schultz

Microsoft liczy na to, że społeczność programistów zainteresuje się ich projektem i pomoże w usprawnianiu kodu, testowaniu różnych funkcji i wykrywaniu błędów. ChakraCore udostępniono w serwisie GitHub na licencji MIT i jest już dostępne dla wszystkich chętnych.

źródło: blogs.windows.com