Microsoft udostępnia bezpłatną wersję Hyper-V

Idąc w ślady VMware, która w sierpniu udostępniła bezpłatną wersje swojej platformy wirtualizacji ESXi, Microsoft udostępnił w tym tygodniu bezpłatną wersję swojego oprogramowania wirtualizacyjnego Hyper-V.

Hyper-V Server 2008, który zawiera jedynie Windows Hypervisor, niezbędne sterowniki i komponenty wirtualizacyjne, jest już dostępny na witrynie Microsoftu. ( http://www.microsoft.com/servers/hyper-v-server/default.mspx )

Hypervisor Microsoftu jest także dostępny jako element różnych edycji Windows Server 2008. Firma udostępniła Hyper-V w czerwcu br., już po wydaniu Windows Server 2008 (luty br.). Pierwotnie zamierzano udostępnić Hyper-V wraz z wydaniem tej edycji Windows Server, ale opracowanie hypervisora opóźniło się.

Wirtualizacja staje kluczowym elementem obniżki kosztów w centrach danych, gdzie coraz częściej systemy operacyjne pracują na maszynach wirtualnych zamiast na serwerach fizycznych.

Microsoft zmierza udostępnić tę technologię dla systemów sprzętowych, na których pracuje nie tylko Windows, ale także Linux i inne systemy operacyjny, aby dorównać na tym polu VMware. Zmierza również do powiązania tej technologii z rodziną oprogramowania zarządzającego System Center. Zarządzanie środowiskiem wirtualnych staje coraz bardziej krytycznym elementem w centrach danych.

Podobnie jak VMware, Microsoft zamierza poszerzyć zakres wirtualizacji wychodząc poza sprzęt serwerowy, w kierunku wirtualizacji desktopów i aplikacji, które to obszary są jeszcze na bardzo wczesnym etapie wdrożeń w firmach.


Zobacz również