Microsoft udostępnia łatkę dla użykowników Windows 8.1 RT

W ciągu dnia informowaliśmy o wycofaniu aktualizacji systemu operacyjnego Microsoftu na tablety z procesorami ARM. Powodem decyzji firmy z Redmond był fakt, że najnowszy Windows 8.1 RT mógł powodować u niektórych osób uszkodzenie sprzętu i utratę zgromadzonych na urządzeniu danych. Wygląda jednak na to, że kryzys został częściowo zażegnany. Dotyczył wyłącznie promila użytkowników tylko jednego konkretnego urządzenia, a poprawka usuwająca błędy została już opracowana.

Microsoft w zeszłym tygodniu udostępnił swój nowy system operacyjny Windows 8.1 w formie aktualizacjo. Bez większych przeszkód mogą ją pobrać zupełnie za darmo wszyscy posiadacze urządzeń pracujących pod kontrolą ósemki. Niestety klienci, którzy zdecydowali się na tablet z Windowsem w wersji RT (czyli okrojonym systemem przystosowanym do pracy z procesorami o architekturze ARM) napotkali na problem.

Okazało się, że aktualizacja do Windows 8.1 RT może powodować zawieszanie się urządzenia po jego uruchomieniu. Problem musiał być dość poważny, ponieważ Microsoft aktualizację wycofał i zabrał się za naprawianie błędu. Wedle najnowszych doniesień pochodzących prosto od Microsoftu, tak jak pisaliśmy wcześniej, problem nie dotyczył klasycznego, okienkowego Windows 8.1, a wyłącznie wersji RT.

Microsoft udostępnia łatkę dla użykowników Windows 8.1 RT

Windows 8.1

Co więcej, problem występował wyłącznie u użytkowników tabletów z linii Surface, czyli urządzeń wyprodukowanych przez twórcę systemu. Jak widać paradoksalnie sprawowanie kontroli jednocześnie nad oprogramowaniem i sprzętem w tym wypadku nie pozwoliło ustrzec się Microsoftowi od wpadki, której ofiarą padło wedle statystyk 0,1% użytkowników, którzy dostali już możliwość odratowania urządzenia za pomocą obrazu Recovery instalowanego na kluczu USB. Dobrą wiadomością jest też to, że Windows 8.1 RT na urządzeniach innych producentów nie sprawiał problemów.