Microsoft udostępnia łatkę dla użykowników Windows 8.1 RT

W ciągu dnia informowaliśmy o wycofaniu aktualizacji systemu operacyjnego Microsoftu na tablety z procesorami ARM. Powodem decyzji firmy z Redmond był fakt, że najnowszy Windows 8.1 RT mógł powodować u niektórych osób uszkodzenie sprzętu i utratę zgromadzonych na urządzeniu danych. Wygląda jednak na to, że kryzys został częściowo zażegnany. Dotyczył wyłącznie promila użytkowników tylko jednego konkretnego urządzenia, a poprawka usuwająca błędy została już opracowana.

Microsoft w zeszłym tygodniu udostępnił swój nowy system operacyjny Windows 8.1 w formie aktualizacjo. Bez większych przeszkód mogą ją pobrać zupełnie za darmo wszyscy posiadacze urządzeń pracujących pod kontrolą ósemki. Niestety klienci, którzy zdecydowali się na tablet z Windowsem w wersji RT (czyli okrojonym systemem przystosowanym do pracy z procesorami o architekturze ARM) napotkali na problem.

Okazało się, że aktualizacja do Windows 8.1 RT może powodować zawieszanie się urządzenia po jego uruchomieniu. Problem musiał być dość poważny, ponieważ Microsoft aktualizację wycofał i zabrał się za naprawianie błędu. Wedle najnowszych doniesień pochodzących prosto od Microsoftu, tak jak pisaliśmy wcześniej, problem nie dotyczył klasycznego, okienkowego Windows 8.1, a wyłącznie wersji RT.

Microsoft udostępnia łatkę dla użykowników Windows 8.1 RT

Windows 8.1

Co więcej, problem występował wyłącznie u użytkowników tabletów z linii Surface, czyli urządzeń wyprodukowanych przez twórcę systemu. Jak widać paradoksalnie sprawowanie kontroli jednocześnie nad oprogramowaniem i sprzętem w tym wypadku nie pozwoliło ustrzec się Microsoftowi od wpadki, której ofiarą padło wedle statystyk 0,1% użytkowników, którzy dostali już możliwość odratowania urządzenia za pomocą obrazu Recovery instalowanego na kluczu USB. Dobrą wiadomością jest też to, że Windows 8.1 RT na urządzeniach innych producentów nie sprawiał problemów.

Zobacz również:

  • Windows: jak sprawdzić procesor i zużycie pamięci? [PORADNIK]