Microsoft udostępnia przeglądarkę plików RAW

Ze strony internetowej koncernu z Redmond można już pobrać narzędzie RAW Image Thumbnailer and Viewer. Jest to przeglądarka plików RAW, czyli cyfrowych zdjęć zapisanych w formacie bezstratnym.

Jak wynika z informacji udzielonych przez Microsoft, narzędzie to obsługuje formaty RAW dwóch największych producentów aparatów fotograficznych, firm Canon (formaty CRW i CR2) i Nikon (NEF). Pełna lista obsługiwanych aparatów obu producentów znajduje się w pliku readme.htm.

Można też przeglądać dokumenty w innych formatach zapisu grafiki - BMP, GIF, PNG, WMF i JPEG. Z programu mogą korzystać posiadacze Windows XP z zainstalowanym Service Pack 2 i środowiskiem Microsoft .NET Framework 1.1. Minimalne wymagania sprzętowe to procesor Pentium III i 256 MB pamięci RAM (koncern zaleca korzystanie z procesora Pentium 4 i 512 MB RAM).

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [29.09.2022]
  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne [RANKING 2022]

Jedną z ciekawych funkcji programu jest obsługa metadanych zapisanych w pliku - po najechaniu kursorem myszy na miniaturę obrazu wyświetlone zostaną nie tylko informacje o formacie i jego wymiarach, ale także data wykonania, model aparatu, ustawienia ISO, prędkość migawki, przesłona i inne ustawienia aparatu.

Program jest dostępny do pobrania ze strony Microsoftu. Plik instalacyjny zajmuje niecałe 50 MB.

Przypomnijmy że firma zamierza wyposażyć kolejną wersję systemu operacyjnego - Longhorn - w obsługę formatu RAW (informowaliśmy o tym w artykule "Longhorn będzie obsługiwał format RAW").