Microsoft udostępnia publicznie kod źródłowy systemu MS-DOS i oprogramowania Word

Microsoft poinformował, że wkrótce w Computer History Museum udostępnione zostaną kody źródłowe MS-DOS i Word.

"We wtorek odkurzyliśmy kod źródłowy dla wczesnych wersji MS-DOS i Word for Windows. Dzięki pomocy Muzeum Historii Komputerów po raz pierwszy w historii udostępnimy te kody publicznie" - możemy przeczytać w interesującej informacji zamieszczonej wczoraj przez Microsoft na jego oficjalnym blogu.

Amerykański gigant podkreśla, że założone w 1996 roku Computer History Museum wykonuje świetną robotę prezentując niektóre z najbardziej znaczących programów w historii komputerów. Wkrótce dołączą do nich dwa najczęściej wykorzystywane programy w latach 80-tych - MS DOS 1.1 i 2.0 oraz Microsoft Word for Windows 1.1a. Ich kody zostaną publicznie udostępnione, aby "pomóc przyszłym pokoleniom lepiej zrozumieć korzenie komputerów osobistych".

MS-DOS i Word for Windows - przypomnienie

Microsoft przypomniał też, że historycznym punktem w rozwoju komputerów było nawiązanie w 1980 roku współpracy z firmą IBM przy projekcie o nazwie kodowej „Chess”. To właśnie w jej wyniku powstał system MS-DOS. W 1983 roku wydana została natomiast pierwsza wersja bazującego na DOS oprogramowania Microsoft Word pozwalającego na współpracę z myszką. Prawdziwą popularność zdobyło jednak udostępnione w 1989 roku oprogramowanie Word for Windows, które w ciągu czterech lat wspięło się na pozycję lidera zgarniając połowę światowych przychodów generowanych przez edytory tekstu.

Więcej informacji: Microsoft