Microsoft udostępnił kod źródłowy programu zbierającego dane z WiFi

Microsoft postanowił udostępnić kod źródłowy oprogramowania wykorzystywanego w systemie skanowania sieci WiFi. Gigant z Redmond chce w ten sposób uniknąć kłopotów prawnych, z którymi wcześniej borykała się firma Gooogle.

Microsoft udostępnia kod źródłowy oprogramowania wykorzystywanego w systemie wyszukiwania i zbierania danych z sieci WiFi

Polecamy:

Zobacz też:

W poprzednim roku wybuchła afera dotycząca Google i usługi Street View. Okazało się bowiem, że w ramach tego projektu podczas skanowania dostępnych w miastach sieci bezprzewodowych zbierane były nie tylko adresy MAC routerów WiFi, ale również (od 2007 roku) prywatne dane użytkowników, takie jak historia przeglądanych stron internetowych, hasła do kont, czy adresy e-mail. Google, które zostało ukarane we Francji grzywną w wysokości 100 tys. euro, przyznał się do zarzucanego mu nieprawnego działania i zobowiązało do skasowania wszystkich zebranych danych.

Microsoft posiada podobną usługę do Street View o nazwie Streetside, w ramach której również zbiera dane z hotspotów Wi-Fi. Wprowadzając swoje rozwiązanie gigant z Redmond zastrzegł jednak od razu, że będzie pozyskiwał tylko minimalną ilość danych z sieci Wi-Fi oraz ostrzegał mieszkańców o przejeździe samochodu wykonującego zdjęcia.

Zobacz również:

  • Black Friday - najlepsze promocje na Xbox (Xbox Series X/S, Xbox One)
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [26.11.2021]

Co interesujące, Microsoft postanowił jednak pójść o krok dalej. Chcąc potwierdzić wcześniejsze deklaracje udostępnił bowiem właśnie kod źródłowy, który pokazuje jakie dane podczas skanowania sieci WiFi są zbierane.

"Oprogramowanie nie obserwuje ani nie rejestruje żadnych informacji, które mogą zawierać treści przesyłane przez użytkowników sieci" - napisał na blogu Reid Kuh, menedżer programowy dla Windows Phone Engineering Team.