Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP


Windows 7: Kompatybilność

PG: Bardzo intensywnie pracujemy z producentami oprogramowania. Jest już nawet pierwsza polska firma, która ma gotowy program antywirusowy do Windows 7 w polskiej wersji, testowany z wersją beta. Zarówno lokalnie, jak i w skali ogólnoświatowej współpracujemy z producentami aplikacji, aby razem z nami byli gotowi na premierę systemu.

Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP

Podgląd Windows 7 PL pozwala zobaczyć zawartość uruchomionych okien. W tle moduł Biblioteki, który przetrzymuje - w wirtualnych katalogach - różne typy plików rozrzuconych po całym dysku.

Jesteśmy również w trakcie pewnych ustaleń dotyczących programu certyfikacji aplikacji do Windows 7, żeby określać, jakie zmiany w oprogramowaniu należy wprowadzić, aby nie było zastrzeżeń do ich zachowania w nowym środowisku. Pod względem dostosowywania aplikacji do systemu, założenie było takie, że "siódemka" miała w jak najmniejszym stopniu różnić się od Visty, a zarazem chcieliśmy zgromadzić jak najwięcej sterowników.

Obecnie drugie z założeń sprawdza się niemal w pełni - w architekturze sterowników nie zaszły żadne zmiany. Vista nie najlepszy start i w konsekwencji swój wizerunek "zawdzięczała" problemom ze sterownikami urządzeń i kompatybilnością aplikacji. Potem trudno było już to zmienić. W becie siódemki nie ma z tym problemów, pierwsza aktualizacja systemu polega na automatycznym pobraniu brakujących sterowników. Są oczywiście pewne modele urządzeń, np. bardzo stare, do których sterowniki trzeba instalować ręcznie, ale wówczas użytkownik kierowany jest w konkretne miejsce, np. na stronę producenta. Vista od strony architektury to ważny krok do przodu z powodu zmian w porównaniu do XP. W Windows7 jest relatywnie niewiele zmian architektonicznych, ale znacznie zoptymalizowano kod oraz wprowadzono nowe bądź rozszerzone funkcje.

Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP

Windows Media Center w Windows 7 niewiele się zmieniło od czasów Visty

Centrum Windows 7

W portalu pcworld.pl uruchomiona została specjalna sekcja tematyczna, poświęcona nowemu systemowi Microsoftu.

W Centrum Windows 7 można znaleźć najświeższe informacje oraz powiększającą się bazę artykułów o nowym systemie, jak również wiele innych materiałów z nim związanych.

Czytelnicy mogą wypowiadać się na temat systemu operacyjnego w sondach oraz dzielić się spostrzeżeniami z jego użytkowania. Wszystkich, którzy uważają, że wiedzą o Windows 7 wszystko, zapraszamy do udziału w quizie wiedzy o tym produkcie.

MS: Myślę, że w Viście zastosowanie niektórych funkcji nie zostało poparte wystarczająco mocnymi argumentami, np. UAC w większości wypadków użytkownikom przeszkadzał. Wprowadzając ten system, przekonywaliśmy, że kontrola i praca na koncie użytkownika o podstawowych uprawnieniach to dobry krok. Gdy okazało się, że liczba wyskakujących okien jest ogromna, rynek i środowiska opiniotwórcze uznały ten pomysł za nie najlepszy, chociaż z punktu widzenia bezpieczeństwa koncepcja jest słuszna.

Oczywiście pojawiły się pytania, jak te funkcje nadzorować bądź w ogóle wyłączyć. Okazało się, że nie jest to takie proste, bo system trzeba jednak trochę znać i wiedzieć, gdzie można zmienić ustawienia lokalnej polityki bezpieczeństwa w systemie operacyjnym. Co więc robi siódemka? UAC przeniesiono, ale w Panelu sterowania jest suwak modyfikujący ustawienia systemu. Natomiast użytkownicy po okresie, w którym musieli przestawić się na nowy interfejs, byli z Visty generalnie zadowoleni.