Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP


Windows 7: Bezpieczeństwo

PG: Bardzo łatwo powiedzieć, że system jest niebezpieczny. W rzeczywistości to aplikacja pobrana z Internetu i zainstalowana w nim może powodować zagrożenie. Bezpieczny system to taki z włączonymi zabezpieczeniami, obsługiwany przez przezornego użytkownika. Ogromna ilość powstającego do Windows złośliwego oprogramowania niekoniecznie musi mieć negatywne konsekwencje. Właśnie z tego powodu dokładamy wszelkich starań, by ten system był bezpieczny pod każdym względem, również, a może przede wszystkim w zakresie funkcjonowania przeglądarki internetowej.

Pewnie ok. 80 proc. czasu pracy na komputerze spędzamy z przeglądarką. Internet Explorer jest w pełni zintegrowany z Windows 7, działa na wyższych warstwach, nie dociera do jądra. Osobom obeznanym z bezpieczeństwem komputerowym system dostarczania aktualizacji Windows Update wyda się optymalny.

MS: Z uwagi na liczbę wirusów powstających do Windows, panuje powszechne przekonanie, że celem ataków jest wyłącznie system Microsoftu. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że "więcej jest niebezpieczeństw w Windows". Gdyby do Maca powstało 10 proc. tego, co zagraża Windows, Apple miałoby bardzo duży kłopot. Gdyby Windows naprawdę niebezpieczny, a np. Mac OS X - bezpieczny, Microsoft przegrywałby szczególnie w biznesie, bankowości, a jakoś tego nie widać. Bezpieczeństwo jest naszą przewagą, a nie wadą.

Windows 7: Wersje

MS: W Polsce nie będzie dostępna wersja Home Basic, przeznaczona tylko na rynki rozwijające się. Zaoferujemy wydania Starter, Premium, Professional, Ultimate i Enterprise. Windows 7 dostępny będzie przede wszystkim w dwóch wersjach: Premium i Professional. Ultimate zawsze był przeznaczony dla węższego grona odbiorców i cały czas pracujemy nad tym, co jeszcze można zaoferować użytkownikowi ponad standardową funkcjonalność.

Wersja Starter przeznaczona jest tylko do netbooków, ale nie będzie to domyślne rozwiązanie tej kategorii sprzętowej. Patrząc na ich specyfikację, można stwierdzić, że nie powinno być problemów z uruchomieniem bardziej zaawansowanych edycji. Starter nie jest jednak przez nas preferowany, gdyż oferowane wrażenia użytkownika są ograniczone. Ludzie nie chcą podstawowego produktu, oczekują systemu bogatszego w funkcje - dowodem tego są wyniki sprzedaży detalicznej komputerów z Vistą, wśród których 60-70 proc. stanowiły konfiguracje z Home Premium.

Windows ma duży udział w rynku, ale jeśli ktoś jest zwolennikiem Apple’a, "siódemka" nie jest dla niego i go nie przyciągnie. Wydaje się, że ludzie, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu, zdecydują się właśnie na Windows 7. Głównym tego powodem będzie kompatybilność niemal z każdym oprogramowaniem oraz masa sprzętu, który ten system obsłuży.

Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP

Skala w Ocenie wydajności systemu Windows została zawyżona - maksymalnie uzyskać można 7,9 punktu (ale nam się ta sztuka nie udała)

PG: Nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia, że nie będzie Ulimate Extras do Windows 7. W zamyśle takie dodatki były dobre, natomiast w toku długich - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych dyskusji - ustaliliśmy, że byłoby świetnie, gdyby częściej pojawiały się nowości, i to nie tylko o przeznaczeniu rozrywkowym, ale i praktycznym, rozszerzającym możliwości systemu. Model, w którym użytkownicy sami tworzą rozszerzenia do Windows, nie był dotychczas brany pod uwagę - można opracować inne dodatki, np. gadżety.

Windows 7: Co dalej?

PG: Najciekawsze jest to, że mnóstwo osób decyduje się na wersję beta. Takiej sytuacji w Microsofcie nie było od dawna. Nie pamiętam, aby duży producent sprzętu decydował się na prezentację nowych modeli komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego w wersji beta, a tak było w wypadku netbooków ASUSA.

MS: Na razie wśród opinii o Windows 7 przeważają bardzo pozytywne, nawet osób nastawionych sceptycznie. Finalna wersja systemu będzie z pewnością wyglądać inaczej niż udostępnione wydanie beta. Tu jest trochę inaczej niż z Vistą - oczekiwania były bardzo duże, ale w pewnym momencie część funkcji została wycofana z wersji produkcyjnej. Z Windows 7 sprawa wygląda tak, że obecnie prowadzone są prace nad ergonomią i optymalizacją interfejsu - każdy kolejny build systemu dostarcza nowe informacje. Pojawiła się opinia, że pewne elementy wersji beta mogą zostać w późniejszym terminie usunięte. Nie jest to prawda, co więcej - będzie jeszcze ciekawiej i jeszcze lepiej.

Od redakcji. Lokalizacja najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu trwa, ale trudno powiedzieć, kiedy zostanie sfinalizowana. Zrzuty ekranowe, ilustrujące niniejszy wywiad, to jedynie nasza autorska wizja tego, jak może wyglądać Windows 7 z polskim interfejsem użytkownika. Wiele w tym zakresie jeszcze się zmieni, czego nie ukrywają przedstawiciele producenta.