Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP

Windows 7 finiszuje - po udostępnieniu przez Microsoft wersji beta systemu nadszedł czas RC (Release Candidate). Po nim zostanie już tylko RTM, bo producent planuje tylko jedno wydanie RC. Wersja ta zapowiadana jest na przełom kwietnia i maja br. Rozmawialiśmy z Marcinem Sowińskim, szefem grupy biznesowej Windows oraz Patrykiem Góralowskim, menedżerem ds. rozwoju systemu w polskim oddziale Microsoftu, o tym, jak wypada Windows 7 na tle konkurencji spod znaku Linuksa i Mac OS X oraz dlaczego bezpieczeństwo i kompatybilność to mocne strony tego systemu. Po raz pierwszy pokazujemy też, jak może wyglądać polska wersja następcy XP - Windows 7 PL - tego jeszcze nie było!


Ty też możesz mieć Windows 7 PL

Jeśli jako prenumerator PC Worlda otrzymałeś płytę DVD z Windows 7, możesz przerobić system na wersję polską.

Wystarczy, że skorzystasz z porad zawartych w artykule "Jak przerobić Windows 7 RC EN na Windows 7 PL?".

Marcin Sowiński: Kiedy uruchomiliśmy "siódemkę" pierwszy raz, nie zobaczyliśmy bajerów i fajerwerków. Natomiast po kilku dniach pracy okazało się, że korzystamy z funkcji, które bardzo ułatwiają codzienną pracę z komputerem. Po tygodniu doszliśmy do wniosku, że trudno byłoby wrócić nie tylko do XP, ale nawet do Visty.

Ktoś, kto uruchomi Vistę i Windows7 na dwóch komputerach stojących obok siebie, zobaczy teoretycznie dwa bardzo zbliżone do siebie interfejsy - graficznie bardzo podobne, ale w praktyce funkcjonujące inaczej. Interfejs Windows 7 jest całkowicie inny niż macowy. Trudno byłoby mi jednak orzec, które z rozwiązań jest fajniejsze. Interfejs Mac OS X ma więcej bajerów, ale niewiele z tego wynika.

Pobierz Windows 7 Release Candidate

Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP
Patryk Góralowski: Ja pracuję i na Ubuntu, i na Macu, korzystając na zmianę z zainstalowanego tam Mac OS X i Windows 7 (z uwagi jednak na niewielką liczbę sterowników funkcjonalność "siódemki" jest ograniczona). Śledzę też nowości w oprogramowaniu open source. Mając porównanie różnych platform, mogę powiedzieć, że Windows 7 może być optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza pod względem wydajności pracy. Patrząc na Ubuntu, a szczególnie na próby z interfejsem, myślę, że mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią.

Nasi rozmówcy z polskiego oddziału Microsoftu

Marcin Sowiński - Szef Grupy Biznesowej Windows, odpowiedzialny za rodzinę produktów Windows, począwszy od systemów XP, Vista i Windows Mobile po produkty i usługi przeznaczone dla użytkowników Internetu: Windows Live oraz Internet Explorer. Podczas przygotowywania artykułu większość czasu spędzał na przygotowaniach do premiery Internet Explorera 8, teraz skupił się na Windows 7.

Patryk Góralowski - Windows Live Commercial Business Development Manager (Windows Business Product Manager), Microsoft. Odpowiedzialny za przygotowanie i wprowadzenie Windows Vista i Office 2007 na rynek konsumencki i biznesowy w Polsce, jak też za działania Microsoft w obszarze technologii Live.

Z zamiłowania i doświadczenia specjalista ds. rozwiązań dotyczących rodziny systemów operacyjnych Microsoft i wszystkich rozwiązań, które wspomagają zarządzanie środowiskiem klienckim w dużych organizacjach IT.

Pamiętajmy, że interfejs ma być ergonomiczny i w łatwy sposób organizować informację. Spójrzmy, jak Apple pozycjonuje swój system. Przekaz do użytkowników jest jasny: "Kupcie nowy system, bo ma 300 nowych funkcji", z czego przeciętny użytkownik Maca ma szanse dotrzeć do dziesięciu, może piętnastu. Windows 7 jest odpowiedzią na pytanie, jak pracować z systemem efektywnie. Nie ma prostej drogi: "rób tak" - użytkownik sam uczy się tego systemu, bo jest naprawdę prosty.

Pobierz Windows 7 Upgrade Advisor Beta 1.0

"Siódemka" domyślnie podpowiada pewne rozwiązania. Wiadomo, co się dzieje, jak się zmienia interfejs - gdy ktoś przechodził z XP na Vistę, nie mógł niczego znaleźć. W Windows 7 wszystko w zasadzie jest w tym samym miejscu, tylko droga do niego jest znacznie krótsza.

Windows 7: Innowacje

PG: Często podkreślamy, że w wypadku systemu operacyjnego i oprogramowania najważniejszym elementem jest przestrzeń pracy użytkownika, na którą składają się: pasek systemowy, pulpit, menu Start i Eksplorator Windows. Te cztery elementy, z punktu widzenia innowacji w interfejsie, staramy się usprawnić w największym stopniu. Jesteśmy zadowoleni z przebudowanego interfejsu, w tym bardzo aktywnego paska systemowego. Pasek z uruchomionymi aplikacjami nie rzuca się w oczy, wszystko rozgrywa się w małym zasobniku i wtedy, kiedy jest to potrzebne, korzystamy z niego.

Windows 7 RC - dziesiątki, setki zmian!

Prace rozwojowe nad Windows 7 trwają w najlepsze, o czym świadczą kolejne wpisy na oficjalnym blogu systemu - Engineering Windows 7. Programiści zaangażowani w rozwój następcy Visty opublikowali tam szczegóły kilkudziesięciu innowacji i usprawnień, jakie zagoszczą w wydaniu Release Candidate systemu w porównaniu z wersją beta.

Funkcja Aero Peek umożliwiająca łatwy podgląd zawartości otwartych okien została zintegrowana z mechanizmem przełączania się między aplikacjami [Alt Tab]. Dodano skróty klawiaturowe (klawisz Windows + cyfra), dzięki którym można łatwo uruchamiać programy widoczne na pasku szybkiego uruchamiania. Zmieniono sposób w jaki przyciski na pasku zadań mają przyciągać uwagę użytkownika. Migają teraz dłużej i są wyróżnione pomarańczowym kolorem. Zwiększono także ilość ikon widocznych na pasku zadań oraz pojemność listy zapewniającej szybki dostęp do plików, folderów i odnośników.

Łatwiejsze będzie także dostawanie się do gadżetów, dzięki rozdzieleniu funkcji odpowiedzialnych za ukrywanie tych elementów oraz ikon na pulpicie.

Gadżety pływają teraz po całym pulpicie - bez uruchomionego paska bocznego (choć jego proces znajduje się w pamięci)

Modyfikacji poddano funkcje związane z interfejsem dotykowym, wyeliminowano luki związane z mechanizmem UAC (kontrola konta użytkownika) oraz dodano funkcję umożliwiającą blokowanie komputera po upływie określonego czasu bez konieczności stosowania wygaszacza ekranu. Użytkownicy notebooków docenią też łatwiejszy dostęp do profilu związanego z uzyskiwaniem maksymalnej wydajności podczas korzystania z akumulatora. Zwiększono też liczbę obsługiwanych urządzeń, usprawniono pracę Eksploratora Windows oraz bibliotek, które podczas grupowania zasobów obsługują również dyski z systemem plików FAT32.

Windows Media Player zapewni obsługę większej liczby formatów stosowanych w kamerach wideo. Powinien lepiej odtwarzać radia internetowe, a ponadto ułatwi korzystanie z funkcji modyfikujących brzmienie dźwięku.

Według wcześniejszych doniesień Windows 7 RC miał zostać upubliczniony w programie Customer Preview Program już 10 kwietnia br. Producent zdecydował się jednak na opóźnienie premiery kandydata na wersję finalną następcy Visty.

Wynika tak z informacji zamieszczonych w skierowanym do deweloperów i partnerów Microsoftu programie Technical Adoption Program. Publiczna premiera Windows 7 RC ma nastąpić w ostatnim tygodniu maja br. W tym samym źródle mowa jest o tym, iż "siódemka" status RTM osiągnie w sierpniu br.

Inne ciekawe nowinki to m.in. Federated Search - za pomocą Eksploratora Windows można przeszukiwać zasoby sieci lokalnej i Internetu oraz pobierać żądane pliki - wszystko w jednym miejscu. Windows 7 to nowe, jednolite podejście do zarządzania plikami - dzięki funkcjonalności bibliotek. Biblioteka będzie katalogować wszystkie zasoby, a zarządzanie nią będzie bardzo proste. System integruje się też z aplikacjami z platformy Windows Live. Mieliśmy też niejedną okazję do zaprezentowania jego możliwości i jesteśmy przekonani, że szybkością i wydajnością będzie przyciągać uwagę. Zapraszam zwłaszcza graczy i miłośników multimediów.

Microsoft ujawnia: Windows 7 PL - z nim zdradzisz XP

Windows Media Player 12 poradzi sobie z różnymi formatami muzycznymi i wideo

MS Wszystkie elementy znane z Visty można spotkać i w tej wersji, a pewna część informacji od użytkowników dotyczy ich funkcjonowania - że coś nie działa względnie działa nie tak, jak można by oczekiwać lub powinno działać zupełnie inaczej. Najważniejszy okres dla rozwoju systemu to etap bety: gromadzimy opinie użytkowników, i pozytywne i te, które mają Microsoftowi podpowiedzieć, co poprawić. W porównaniu z Vistą droga do osiągnięcia tego samego rezultatu została skrócona.