Microsoft ukradł technologię?

Amerykańska firma Burst.com, zajmująca się tworzeniem oprogramowania do zastosowań multimedialnych, oskarżyła Microsoft o kradzież opracowanych przez nią rozwiązań i wprowadzenie ich na rynek pod własną marką - jako element platformy Windows Media 9.

Richard Lang, szef Burst.com, powiedział dziennikarzom magazynuhttp://ZDNet.co.uk (który poinformował o całej sprawie), że jego firma ponad 10 lat tworzyła oprogramowanie mające usprawnić strumieniową transmisję wideo - od 1999 r. firma współpracowała w tym zakresie z Microsoftem. W 2001 r. koncern zaproponował szefom Burst.com milion USD za pełne prawa do opracowanych wspólnie rozwiązań. Gdy ci odmówili, koncern zerwał współpracę i krótko później wprowadził na rynek platformę Windows Media 9 - w zaimplementowanych do niej narzędziach do strumieniowej transmisji wideo pracownicy Burst.com rozpoznali własne produkty.

Burst.com w odpowiedzi pozwała do sądu giganta z Redmond, domagając się wyjaśnienia sprawy. Sędzia zajmujący się pozwem nakazał pracownikom Microsoftu dostarczenie tysięcy kopii e-maili z okresu współpracy obu zwaśnionych firm - zdaniem szefa Burst.com, potwierdzą one jego wersję wydarzeń. Microsoft ma teraz miesiąc na poinformowanie sądu, jaką cześć korespondencji udało mu się odtworzyć.