Microsoft uległy jak baranek

Microsoft poinformował, że już w tym miesiącu wprowadzi do sprzedaży Windows XP Home Edition pozbawione odtwarzacza Media Player. Firma została zmuszona do tego kroku przez Komisję Europejską, zarzucającą korporacji stosowanie praktyk zagrażających uczciwej konkurencji.

Microsoft uległy jak baranek

Windows XP Home Edition N

Gigant z Redmond zapowiada, że 15 czerwca system będzie udostępniony europejskim producentom i dystrybutorom komputerów. Inne kanały dystrybucji (poza preinstalowanymi systemami na nowych komputerach) mają zostać uruchomione na początku lipca. Niestety, WinXP Home Edition N będzie sprzedawany w tej samej cenie co normalne wersje (o różnych odsłonach najbardziej rozpowszechnionego systemu operacyjnego możecie przeczytać w artykule "Windows XP - dwoi się i troi").

Decyzja o usunięciu multimedialnego odtwarzacza spowodowana została przez wysokie grzywny, jakimi obciążyła firmę Komisja Europejska. Według KE, sprzedawanie systemu tylko w wersjach zawierajacych Media Playera jest nieuczciwe w stosunku do innych twórców oprogramowania do odtwarzania multimediów. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Microsoft poszedł także na inne ustępstwa.

Zobacz również:

  • Microsoft - okazje Black Friday i nie tylko [24.11.2021]
  • Windows 11: sprawdzamy, co się zmieni w systemie? / bez konta MS ani rusz

Więcej informacji: Microsoft Polska