Microsoft uśmierca antywirusa dla Linuksa

Użytkownicy i reselerzy RAV AntiVirus, popularnego zwłaszcza na platformie Linuks, są w stanie dużej niepewności po zapowiedzi przejęcia przez Microsoft technologii RAV rumuńskiej firmy GeCAD Software.

Linia produktów RAV ma być zaniechana po całkowitym przejęciu przez Microsoft tej technologii. Microsoft zapowiedział, że firma GeCAD, której produkty chronią ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie, ma obsługiwać dotychczasowych klientów do wygaśnięcia zawartych kontraktów.

Przejęcie firmy przez Microsoft rodzi wśród obserwatorów pytanie o intencje tego kroku: czego firma oczekuje od technologii, która napędza wiodące narzędzia skaningu antywirusowego dla serwerów pocztowych na platformach Linuks, konkurujących wszakże z Windows i Exchange?

RAV AntiVirus for Mail Servers obsługuje szereg produktów serwerowych poczty elektronicznej, w tym m.in. bezpłatne Sendmail, Qmail i Postfix, i jest dostępny dla szerokiej gamy systemów operacyjnych, obejmujących odmiany Linuksa i BSD. Opłata za domenę pocztową a nie za skrzynkę jest kolejną zaleta tego oprogramowania. Główna sprzedaż RAV dotyczy jednak serwerów pocztowych na platformie Linuks.

W opinii wielu specjalistów zamiary Microsoftu stwarzają duży problem dla użytkowników tego produktu na platformie Linuks, ponieważ przejście na inne oprogramowanie nie będzie takie łatwe, gdyż RAV zawiera wiele specjalnych mechanizmów. I tutaj pojawiają się spekulacje, że Microsoft posunięciem tym zamierza przyhamować rozwój różnych rozwiązań na platformę Linuks.

Natomiast przedstawiciele Microsoftu oświadczają, że są zainteresowani jedynie motorem antywirusowym firmy GeCAD i jej programistami.