Microsoft usprawni aktualizacje w Windows 8

Proces aktualizacji w nowym systemie operacyjnym Microsoftu zmniejszy ilość wymaganych restartów komputera i usunie wyskakujące powiadomienia o aktualizacjach. Ma to znacznie uprościć obecny proces wprowadzania łatek, a w efekcie poprawić bezpieczeństwo systemu.

Aktualizacje Windows 8

Farzana Rahman z Microsoftu tłumaczy na blogu, że niektóre aktualizacje wymagają restartu komputera do zakończenia ich instalacji. Dzieje się tak, gdy kod, który ma zostać załatany, jest w użyciu. Konieczność restartu, gdy akurat robimy coś ważnego, jest irytująca i dlatego Windows 8 ma usprawnić ten proces.

W nowym systemie operacyjnym znikną powiadomienia, które w Windows 7 pojawiają się nawet w przypadku ustawienia, by aktualizacje były pobierane i instalowane automatycznie. Łatki bezpieczeństwa będą wydawane w drugie wtorki miesiąca. Ich pobieranie i instalowanie przebiegnie po cichu, bez informowania użytkownika.

Trzy dni na restart

Łatki wymagające restartu będą o tym informowały na ekranie logowania przez trzy dni. Sytuacja taka zaprezentowana jest na poniższym screenie.

Powiadomienie o potrzebie restartu na ekranie logowania

Powiadomienie o potrzebie restartu na ekranie logowania

Jeśli w tym czasie nie zdecydujemy się na restart komputera i wprowadzenie aktualizacji, Windows zrobi to za nas, prezentując na ekranie odpowiednią informację (patrz screen poniżej). Rahman dodaje, że administratorzy IT będą mogli obejść automatyczne restarty, tak jak robią to obecnie.

Informacja o automatycznym restarcie komputera

Informacja o automatycznym restarcie komputera

Zmiany aktualizacji są chwalone przez Wolfganga Kandeka z Qualys i Andrew Stormsa z nCircle Security. Obaj uważają, że takie podejście do konieczności restartu komputera przyśpieszy wprowadzanie aktualizacji przez użytkowników. Proces ten będzie mniej inwazyjny, a w efekcie łatki powinny być chętniej instalowane i zwiększać bezpieczeństwo użytkowników.

Microsoft idzie z duchem czasu

Nowe zasady aktualizacji Microsoftu wpisują się w obecny trend dostrzegany w świecie oprogramowania. Ciche aktualizacje wprowadzają także Mozilla i Google w swoich przeglądarkach internetowych. Wyjątkiem od reguły aktualizacji bez powiadomień w Windows 8 będą łatki wydawane w nagłych wypadkach i inne szczególnie ważne pojawiające się poza tradycyjnym cyklem aktualizacji.

W takich przypadkach system sam pobierze i zainstaluje potrzebne łatki oraz zrestartuje komputer. Miejmy nadzieję, że sytuacje takie nie będą częste.

Aktualizacje aplikacji z Windows Store

Nowością w systemie Windows będą regularnie pojawiające się łatki dla aplikacji zakupionych w sklepie Windows Store. Proces ten będzie funkcjonował podobnie jak ten z Android Market i ma zapewnić, by wszystkie programy w systemie był zawsze aktualne.

Kandek twierdzi, że również to pomoże w zachowaniu większego bezpieczeństwa systemu dla użytkowników indywidualnych i biznesowych. Windows Store będzie oferował zarówno aplikacje Metro, jak również tradycyjne desktopowe oprogramowanie.