Microsoft utrudnia życie piratom

Koncern z Redmond uruchomił nowy program, w ramach którego podczas próby pobrania uaktualnień do oprogramowania sprawdzana jest legalność pakietu MS Office (to nowość - do tej pory firma sprawdzała w ten sposób jedynie Windows). To nie wszystko: Microsoft zmodyfikował system sprawdzania legalności systemu operacyjnego - teraz u użytkowników korzystających z pirackiej kopii Windows, co godzinę wyświetlany jest komunikat informujący o wykryciu "niezweryfikowanej kopii systemu operacyjnego".

Sprawdzanie legalności MS Office na razie dotyczy jedynie siedmiu wersji językowych pakietu - m.in. czeskiej, rosyjskiej oraz hiszpańskiej. Niewykluczone jednak, że z czasem projekt OGA (Office Genuine Advantage) zostanie rozszerzony również na inne wersje Office'a. Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, celem tych działań jest określenie, jak duża część użytkowników korzysta z nielegalnych kopii MS Office.

Program ten jest bardzo podobny do wdrożonego w 2004 r. projektu Windows Genuine Advantage, w ramach którego podczas próby pobrania uaktualnień dla systemu Windows sprawdzana jest jego legalność. Początkowo z WGA korzystać musieli jedynie użytkownicy pobierający uaktualnienia ze strony Microsoftu, później zasięg testów stopniowo rozszerzano - m.in. na system automatycznej aktualizacji.

Jak raportują użytkownicy, od pewnego czasu działanie WGA nie ogranicza się już tylko do sprawdzania czy dana kopia Windows jest legalna - po zainstalowaniu jednego z uaktualnień na pirackich kopiach systemu co godzinę pojawia się informacja, iż wykryta została "niezweryfikowana kopia systemu operacyjnego".

Warto przypomnieć, że jest to kolejne w ostatnim czasie działanie Microsoftu, którego celem jest utrudnienie życia piratom. Nie tak dawno koncern poinformował, że najbardziej efektowna wersja interfejsu systemu Windows Vista - Aero - dostępna będzie jedynie dla użytkowników, którzy pomyślnie przejdą test legalności systemu operacyjnego (szerzej pisaliśmy na ten temat w tekście "Vista w pełnej krasie - nie dla piratów?").