Microsoft utrzyma przewagę nad Open Source

Udział oprogramowania open source (m.in. Linuksa) w rynku będzie rósł, jednak nie zdoła ono zagrozić pozycji produktów Microsoftu - wynika z raportu, przygotowanego przez naukowców z Harvard Business School.

Autorzy raportu - prof. Pankaj Ghemawat oraz Ramon Casadesus-Masanell - zajęli się kwestią rywalizacji na rynku oprogramowania produktów Microsoftu oraz aplikacji i systemów operacyjnych o otwartym kodzie. Z ich analiz wynika, że w ciągu najbliższych lat udział oprogramowania open source w rynku będzie rósł - jednak w żaden sposób nie zdoła ono zagrozić dominacji koncernu z Redmond. Podstawowy wniosek z raportu jest taki, że open source na pewno nie zniknie z rynku - jednak liderem przez długie lata pozostanie Microsoft.

Twórcy raportu mówią, iż sami są nieco zaskoczeni wynikami swoich prac - przystępując do nich, sądzili, że w ciągu kilku lat open source powinien zacząć wypierać z rynku produkty Microsoftu. Analiza ekonomiczna wykazała jednak, że koncern z Redmond zdobył na tyle dużą bazę użytkowników, że praktycznie niemożliwe będzie odebranie mu pozycji lidera. W raporcie zaznaczono m.in. że w razie szybko rosnącej popularności np. Linuksa Microsoft będzie mógł stosunkowo łatwo "kontratakować" - poprzez odpowiednie modyfikowanie swojej polityki cenowej (innymi słowy - poprzez obniżki).

Więcej informacji na temat raportu można znaleźć w wywiadzie z jego autorami, opublikowanym na stronach Harvard Business School.