Microsoft vs Eolas - koniec konfliktu?

Firmy Microsoft i Eolas Technologies zawarły ugodę, kończącą trwający od ponad 8 lat spór patentowy dotyczący rozwiązań wykorzystanych w przeglądarce Internet Explorer. Informacja taka znalazła się w liście, wysłanym przez zarząd Eolas do udziałowców spółki.

Z listu - podpisanego przez Marka Swordsa, szefa firmy - wynika, że ugoda zawarta została 24 sierpnia - nie podano w nim jednak warunków finansowych porozumienia. Wiadomo już, że 4 września, na spotkaniu akcjonariuszy Eolas, ma zostać podjęta decyzja w sprawie ujawnienia szczegółowych informacji na temat umowy zawartej z Microsoftem.

Przypomnijmy - konflikt pomiędzy Eolas Technology a Microsoftem rozpoczął się w 1999 r., kiedy to firma złożyła pozew przeciwko koncernowi z Redmond, w którym oskarżało go o naruszenie patentu dotyczącego technologii, umożliwiającej przeglądarkom internetowym dostęp i wykonanie interaktywnych programów wbudowanych w strony WWW (takich jak aplety Javy czy kontrolki ActiveX). Przedstawiciele Eolas domagali się wydania zakazu dystrybucji systemu operacyjnego Windows oraz przeglądarki Internet Explorer.

Sąd pierwszej instancji przyznał jej w 2003 r. rekordowe odszkodowanie - w ramach rekompensaty Microsoft miał zapłacić ponad 520 mln USD. Do wypłaty odszkodowania w końcu nie doszło - koncern z Redmond złożył apelację, w której podważył m.in. zasadność przyznania Eolas patentu na sporną technologię. Sprawa ucichła - do lipca bieżącego roku, kiedy to obie firmy poinformowały, iż rozpoczęły negocjacje w sprawie zawarcia porozumienia. Jak widać, negocjacje okazały się owocne.