Microsoft w Kosmosie

Gigant z Redmond zamierza zaoferować dostęp do Internetu za pośrednictwem satelitów.

Microsoft zamierza zapewnić dostęp do Internetu za pośrednictwem satelitów. W tym celu firma wykupiła 26% akcji izraelskiej firmy Gilat Satellite Networks, zajmującej się wystrzeliwaniem i eksploatacją satelitów. Nie podano dokładnych finansowych szczegółów porozumienia, ale prawdopodobnie wartość kontraktu wynosi kilka miliardów dolarów.

Dzięki temu aliasowi sieć Misrosoft Networks (MSN) będzie mogła na całym terytorium Stanów Zjednoczonych wprowadzić nowe usługi - Gilat-to-Home. Będzie to transmisja danych w obie strony - wysyłanie danych od użytkownika (upload) oraz pobieranie informacji z Internetu (download). Start Gilat-to-Home ma nastąpić pod koniec br. Gilat ma działać w zakresie bardzo wysokich częstotliwości (Ku-band) i zapewnić szybkość 150 Kb/s. Możliwe, że w dalszej przyszłości osiągnięta zostanie prędkość nawet 40 Mb/s.

"Myślę, że to unikalna oferta. Nikt tak naprawdę jeszcze tego nie robi, a jedynie zapowiada. My jesteśmy pierwsi" - powiedział jeden z rzeczników Microsoftu Tom Pilla.

Więcej informacji: www.gilat.com/gilat/