Microsoft: w Windows 2008 znajdziesz idee rodem ze świata Open Source

Sam Ramji to kierownik Open Source Software Lab w Microsofcie. Na witrynie {{a:HTTP://www.pcworld.pl/news/91625.html}}Port 25{{/a}} umieścił on ciekawy artykuł o tym, w jaki sposób oprogramowanie open source natchnęło deweloperów Windows Servera 2008.

Jak pisze Ramji, w Windows Serverze inspiracja światem Open Source przejawiła się między innymi w:

- Modułowej budowie - serwer WWW (IIS7) instaluje się w podstawowej wersji, bez żadnych dodatków. Rozszerzenie jego możliwości wiąże się z doinstalowaniem jednego z 40 opcjonalnych elementów.

- Agnostycyzmie względem języków - ponoć skończył się podział na języki równe i równiejsze. Teraz deweloperzy mogą korzystać z czego chcą, czy to będzie PHP, czy Perl, czy może Python.

- Opcji tworzenia systemów ściśle dostosowanych do potrzeb firmy - liczne kreatory pozwalają na instalację tylko tych składników, które są naprawdę niezbędne. Widać to szczególnie na przykładzie okrojonej wersji "Core".

Microsoft: w Windows 2008 znajdziesz idee rodem ze świata Open Source

System w wersji "Core".

Dodajmy, że podczas oficjalnej premiery Windows Server 2008, słowo "Linux" w ustach Steve'a Ballmera pojawiało się wyjątkowo często. Najwyraźniej Microsoft czuje się wyjątkowo bezpiecznie na rynku komputerów stacjonarnych i postanowił teraz zawalczyć o jak największy fragment serwerowego tortu.

Źródło: "How open source has influenced Windows Server 2008" (w języku angielskim)