Microsoft w górę

W związku ze spodziewanym sukcesem rynkowym najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 2000, wartość rynkowa Microsoftu przekroczyła 600 mld USD.

Akcje Microsoftu wzrosły ostatnio o ponad 29% i po raz pierwszy wartość rynkowa giganta z Redmond przekroczyła 600 mld USD. W ten sposób Microsoft stał się najdroższą amerykańska firmą, wartą prawie 100 mld USD więcej od drugiej co do wielkości - General Electric. Wzrost cen akcji jest spowodowany optymizmem inwestorów oraz spodziewanym wzrostem obrotów firmy po ukazaniu się zapowiadanego na luty przyszłego roku systemu operacyjnego Windows 2000.

"Przemysł bazodanowy ma obecnie bardzo silną pozycję na rynku, a z Windows 2000 Microsoft może odegrać w tej dziedzinie znaczącą rolę" - stwierdził Andrew Roskill, analityk z firmy Warburg Dillon Read. Akcje Microsoftu spadły nieco w październiku i listopadzie, czyli w okresie rozpatrywania sprawy o praktyki monopolistyczne, ale analitycy twierdzą, że wynik procesu nie zaszkodzi zbytnio finansom Microsoftu, a ustalone przez sąd przyszłe zasady istnienia firmy nie wpłyną na działalność firmy Billa Gatesa.

Więcej informacji: www.news.com