Microsoft w kosmosie

Z pustyni Mojave w Stanach Zjednoczonych wystartował dziś prywatny statek kosmiczny. SpaceShipOne został wyniesiony przez specjalny samolot na wysokość 15 km, skąd po odpaleniu własnych silników ma się wznieść na wysokość 100 km wychodząc na kilka minut ponad atmosferę. Projekt ten jest współfinansowany przez Paula Allena - miliardera i jednego z założycieli koncernu Microsoft.

Microsoft w kosmosie

Statek kosmiczny o nazwie SpaceShipOne został skonstruowany przez firmę Scaled Composites, a za jego sterami zasiadł wiceprezes firmy, 62-letni Mike Melwill. Uczestniczył on już w majowym teście, podczas którego SpaceShipOne wzniósł się na wysokość 62 km. Projekt pierwszego, prywatnego lotu w kosmos jest współfinansowany przez Paula Allena, jednego z założycieli koncernu Microsoft.

Za wyniesienie SpaceShipOne na wysokość 15 km odpowiedzialny jest specjalnie przygotowany na tą okazję samolot odrzutowy o nazwie White Knight (biały rycerz). Projekt SpaceShipOne będzie walczył o nagrodę Ansari X Prize opiewającą na 10 milionów USD dla pierwszego, prywatnego lotu w kosmos. Aby ubiegać się o nagrodę trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Lot musi zostać powtórzony po 2 tygodniach, a dodatkowo pilot musi zabrać ze sobą 2 pasażerów lub dodatkowy bagaż zamiast nich. SpaceShipOne ma już 25 konkurentów łakomych na Ansari X Prize.

Więcej informacji: http://www.scaled.com