Microsoft w nowym systemie Windows 8.1 znacznie poprawi zabezpieczenia

Windows 8.1 nadchodzi wielkimi krokami i sporo już wiemy o nowym systemie Microsoftu. Wiele z nowości firma przedstawiła sama na konferencji BUILD 2013, a praca na wersji preview nowej wersji systemu odkrywa coraz to nowe informacje o nadchodzących zmianach.

Nowy system Microsoftu, który powinien trafić do pierwszych użytkowników już na jesieni tego roku, na pierwszy rzut oka wygląda jak Windows 8 z odświeżonym interfejsem. Ale po głębszym zapoznaniu się z nowym systemem widać wyraźnie, że Microsoft jeszcze poważniej podchodzi teraz do kwestii bezpieczeństwa i to na wielu frontach. Ta aktualizacja systemu operacyjnego to nie tylko nowy wygląd, ale też sporo zmian pod maską.

Zabezpieczenia w Windows 8.1

Zabezpieczenia w Windows 8.1

Zmiany zaczynają się już w jednym z najczęściej używanych programów na komputerze, czyli w przeglądarce internetowej. Microsoft Internet Explorer przez wiele lat cieszył się złą sławą, ale jego najnowsze wydania mogą już śmiało konkurować z alternatywnymi rozwiązaniami, jak Firefox lub Google Chrome. W IE11 jest jeszcze większy nacisk położony na bezpieczeństwo poprzez wybranie odpowiednich domyślnych ustawień. Obecny od poprzedniej wersji mechanizm EPM (The Enhanced Protected Mode) będzie włączony nie tylko dla przeglądarki w wersji Modern, ale też tej dla zwykłego pulpitu. Ten tryb za pomocą tzw. piaskownicy (sandbox) zabezpiecza ważne pliki systemowe przed dostępem przeglądarki w razie przejęcia nad nią kontroli przez np. złośliwy skrypt na stronie internetowej.

Także większe możliwości interakcji z przeglądarką będą miały programy antywirusowe. Skanowanie wtyczek ActiveX będzie możliwe jeszcze przed ich uruchomieniem. Z kolei wtyczka Adobe Flash będzie zainstalowana domyślnie, a jej aktualizacje pojawią się w usłudze Windows Update, aby zminimalizować ryzyko wykorzystania dziur w nieaktualnej wersji Flasha. Podobny mechanizm stosuje Google w Chrome, gdzie Flash został już dawno temu zintegrowany z przeglądarką. Jeśli zaś chodzi o antywirusa od Microsoftu, to Windows Defender otrzyma możliwość monitorowania sieci, co pomoże w wykrywaniu nowszych rodzajów malware.

Zabezpieczenia w Windows 8.1

Zabezpieczenia w Windows 8.1

Oprócz tego w Windowsie 8.1 można spodziewać się możliwości szyfrowania danych w całym urządzeniu, co do tej pory możliwe było w, paradoksalnie, okrojonej wersji Windows RT przeznaczonej dla tabletów. Wprowadzona zostanie też obsługa skanera linii papilarnych, zaawansowane funkcje zdalnej kontroli nad danymi i rozszerzone wsparcie VPN. W niektórych wersjach systemu (Pro, Enterprise i RT) będzie można zablokować urządzenie i pozwolić na używanie na nim wyłącznie jednej wybranej aplikacji.

Wszystkie te zmiany zapowiadają się naprawdę nieźle i widać, że Microsoft odrobił pracę domową. Nowy Windows to nie jest jedynie wizualna nakładka na zeszłoroczną ósemkę - a praca nad lepszymi zabezpieczeniami sprzętu jest istotna nie tylko z punktu widzenia użytkowników, ale też pracowników firmowych sieci w miejscach, gdzie dobrze sprawdziła by się zasada Bring Your Own Device - przynieś swoje urządzenie do pracy (BYOD).