Microsoft walczy z Lindows - również w Europie

Koncern Microsoft po raz kolejny próbuje zgnieść w zarodku potencjalną konkurencję - tym razem producenta opartego na Linuksie systemu operacyjnego Lindows. Gigant z Redmond rozesłał do europejskich producentów komputerów i dystrybutorów oprogramowania pisma, w których domaga się od nich wstrzymania sprzedaży konkurencyjnego systemu.

Microsoft już od dawna walczy z firmą Lindows.com - z tym, że tym razem walka toczyła się raczej w USA. Koncern zarzuca producentowi Lindows, że nazwa systemu za bardzo przypomina "Windows" i w związku z tym domaga się wstrzymania dystrybucji tego oprogramowania. Przedstawiciele Lindows.com jak na razie dość skutecznie się bronią - jakiś czas temu złożyli nawet wniosek do sądu o zbadanie, czy Microsoft ma prawo wykorzystywać popularny termin (czyli właśnie słowo "windows") jako nazwę produktu.

W ostatnich dniach Microsoft rozesłał do działających w Holandii, Belgii i Luksemburgu firm pisma, w których domaga się wstrzymania dystrybucji Lindows - tłumacząc, że nazwa tego systemu narusza prawa patentowe Microsoftu. Dodatkowo, przedstawiciele Microsoftu domagają się od Lindows.com takiego zmodyfikowania internetowego serwisu firmy, by był on niedostępny dla mieszkańców wymienionych wyżej państw.


Zobacz również