Microsoft walczy z niechcianymi dodatkami w Edge

Wstrzyknięcie niechcianych pasków narzędzi będzie od teraz trudniejsze w przypadku przeglądarki Microsoft Edge.

Instalujące się w przeglądarce niechciane dodatki takie jak paski narzędzi to bardzo kłopotliwy, jak i potencjalnie szkodliwy problem. Microsoft doszedł do wniosku, że należy z nimi walczyć, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na przeglądarkę Edge w Windows 10. Od teraz przeglądarka będzie więc blokowała wszystkie biblioteki łączone dynamicznie (DLL, z ang. Dynamic-Link Library), które nie są autoryzowane przez Microsoft.

"Atakujący próbuje skolonizować przeglądarkę wstrzykując do niej DLL, bibliotekę zapewniającą mu paletę możliwości. Blokowanie nieautoryzowanych prób wstrzyknięcia DLL powoduje, że wykorzystanie przeglądarki jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne do przeprowadzenia dla napastnika" - zachwala nowe rozwiązanie Microsoft.

Nowa funkcja po niedawnej aktualizacji Windows 10 jest już dostępna w Edge. Blokuje ona wszystkie próby wstrzyknięcia DLL, jeżeli nie pochodzą one od komponentów Microsoftu, lub podpisanych sterowników urządzeń takich jak kamery internetowe, które wymagają dostępu do przeglądarki.