Microsoft wciąż traci na tabletach

Rok po roku dział tabletów Microsoftu przynosi straty i jak na razie nie widać żadnej poprawy. Najświeższy raport podaje, że w ostatnim roku finansowym firma znowu dołożyła do interesu.

Począwszy od debiutu w 2012 roku Surface przyniósł łącznie 1,7 miliarda dolarów straty (czyli ponad 5 miliardów złotych!). Choć drugi kwartał 2014 roku to przychód w wysokości 409 milionów, Microsoft nie podał kosztów włożonych w produkcję oraz działania marketingowe. Analitycy z portali branżowych oceniają, że wyniosły one ponad 770 milionów, więc strata wyniosłaby ponad 360 milionów dolarów (ponad miliard złotych). Warto zauważyć, że do kosztów doszły projekty i prototypy tabletów Surface Mini, które nie ujrzało jak dotąd światła dziennego, a wycofano się z planów premiery Mini wraz z Pro 3 z prostego powodu - istniała duża szansa, że będzie sprzedawać się słabo.

Microsoft wciąż traci na tabletach

Z pewnością Satya Nadella podejmie jakieś działania, aby nie dokładać dalej do interesu. Skoro zwolnienie 18 tysięcy ludzi dla oszczędności nie było dla niego problemem, to z pewnością wyrzucanie setek milionów dolarów w błoto będzie również rzeczą do poprawienia. Tym bardziej, że pod jego kierownictwem Microsoft ma zmniejszyć nakłady na sprzęt. A póki co Bill Gates sprzedał 20 milionów akcji Microsoftu, które ostatnio skoczyły do góry z 43.45 na 44.54 dolarów za sztukę.

Zobacz również:

  • Windows 11: aktualizacje systemu będą mniejsze i nieodczuwalne
  • Microsoft wprowadził Surface Duo 2. Czy tym razem się uda?