Microsoft: wiemy o zhackowaniu Visty i nie martwimy się tym

Microsoft potwierdził, że piraci opracowali co najmniej dwa sposoby pominięcia aktywacji systemu Windows Vista. Niektórzy przedstawiciele koncernu przyznają jednak, że w tej chwili nie opracowano jeszcze planu na skuteczne zwalczanie nowych metod piratów.

Według Aleksa Kochisa, Senior Product Managera w Microsofcie znanych jest już co najmniej kilka metod, dzięki którym możliwe jest ominięcie systemu aktywacji Visty. Najbardziej głośnym z nich jest crack o nazwie Vista Loader opublikowany już w dwóch wersjach (1.0 i 2.0) dotyczący wersji OEM systemu, instalowanej na sprzedawanych przez producentów gotowych zestawach komputerów. Vista Loader wykorzystuje symulator BIOS'u i "oszukuje" w ten sposób system, przypisany do konkretnej płyty głównej. Dzięki niemu więc możliwe jest uruchomienie OEM'owej Visty na dowolnej innej maszynie.

Co ciekawe, Microsoft nie przykłada do problemu większej wagi. W swoim pracowniczym blogu, Kochis stwierdza wprost, że w tej chwili firma skupia się na tych działaniach, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowników, a nie metodach pominięcia aktywacji systemu. "Naszym celem nie jest zatrzymanie każdego 'szalonego naukowca', który postawił sobie za zadanie zhackowanie Windows" - napisał Kochis w swoim pracowniczym blogu. Dodał, że firmie bardziej zależy na powstrzymaniu masowego i zorganizowanego procederu piractwa.