Microsoft - wpadka z aktualizacją narzędzia antypirackiego

Wdrożenie aktualizacji dla wbudowanego w pakiet Office narzędzia antypirackiego nie obyło się bez wpadki Microsoftu. Udostępniony update nosił miano "krytycznego", które to miano zarezerwowane jest dla najważniejszych aktualizacji oprogramowania.

Kilka dni temu Microsoft poinformował o planowanym rozpoczęciu testów nowego programu pilotażowego mającego promować legalne oprogramowanie. Programem miał zostać objęty pakiet biurowy Office - posiadacze pirackich kopii zestawu mają być "nękani" wyświetlanymi na monitorze powiadomieniami o wykryciu w systemie nieautoryzowanej przez producenta wersji Office'a (więcej na ten temat w artykule Dodatek do MS Office wyśledzi "pirata").

Program chciano wdrożyć w czterech krajach (Chile, Hiszpania, Turcja i Włochy) i to za uprzednim wyrażeniem przez użytkownika zgody na pobranie i zainstalowanie dodatku. Jednakże 15 kwietnia został on udostępniony poza wymienionymi krajami za pośrednictwem usługi Windows Server Update Services. Był on w ten sposób dostępny przez ok. 24 godziny, po czym usunięto go ze strony.

Dodatek oznaczono jako "krytyczny", gdyż "notyfikacje mechanizmu OGA zaprojektowano w celu informowania użytkowników nieautoryzowanych kopii oprogramowania, iż są bardziej narażeni na ataki exploitów i cyberoszustów". Takie wytłumaczenie znalazło się we wpisie na blogu WSUS.

Przypomnijmy, iż do podobnej sytuacji doszło w 2006 r., gdy powiadomienia systemu Windows Genuine Advantage (pełniącego podobne funkcje w Windows, co OGA w Office) również zostały zaklasyfikowane przez producenta jako "krytyczna" aktualizacja.


Zobacz również