Microsoft wprowadza logowanie bez haseł. Jak z niego skorzystać?

Nie chcesz używać hasła do konta Microsoft? Od teraz możesz przestać.

Foto: Mark Hachman/IDG

Zmiany sposobu logowania możesz dokonać bezpośrednio z poziomu konta Microsoft. Od dzisiaj producent zaczyna rozprowadzać tę funkcję, a będzie ona powszechna w przeciągu kilku kolejnych tygodni. W założeniach Microsoftu do logowania powinna wystarczyć własna twarz oraz aplikacja. W tym celu wprowadzony zostaje Microsoft Authenticator dla smartfona oraz Windows Hello, zaś do uwierzytelnienia posłuży kod przesłany na podany numer telefonu. W sumie nie jest to nowość od 2017 roku, jednak przed debiutem Windows 11 Microsoft zaczyna ostro promować "świat bez haseł".

Zmiana sposobu logowania w żaden sposób nie wpływa na bezpieczeństwo konta, a co więcej - znacznie je zwiększa. O ile hasło wystarczy złamać, o tyle potencjalny atakujący nie ma sposobu na wykonanie uwierzytelnienia. Microsoft zauważa również, że w ostatnich latach ulepszono znacznie technologie odpowiedzialne za obsługę Windows Hello - dotyczy to zarówno rozpoznawania twarzy, jak i linii papilarnych.

Zobacz również:

  • Windows 11: jak już teraz mieć Google Play Store?
  • Windows 10, Windows 11: jak znaleźć klucz aktywacyjny systemu?
  • Sprawdź, czy Twóje hasła na iPhone są zagrożone!
Microsoft wprowadza logowanie bez haseł. Jak z niego skorzystać?

Foto: H Tur/PC World

Jeśli masz zaufanie do MS, musisz pobrać aplikację Microsoft Authenticator (dostępne są edycje na Androida oraz iOS), a następnie połączyć ją z istniejącym kontem. To właśnie ta aplikacja odpowiada za generowanie jednorazowych kodów potwierdzających tożsamość. Następnie zaloguj się do swojego konta Microsoft na tej stronie i w panelu wybierz Zabezpieczenia - możesz tam wprowadzić opcję logowania bez hasła.