Microsoft wprowadza na rynek Windows phone

Od dziś (7 października) można stać się posiadaczem telefonu z logo koncernu z Redmond. Firma pozazdrościła Google Androida, a zapewne chce też skorzystać na zainteresowaniu iPhonem. Podobnie, jak Apple Microsoft otwiera sklep z aplikacjami - Windows Marketplace for Mobile.

Windows phone ma oferować łatwą nawigację dotykową oraz wygodne przeglądanie Internetu przy użyciu przeglądarki dostosowanej do urządzeń mobilnych. Użytkownicy tego aparatu zyskują także dostęp do dwóch nowych usług.

Pierwsza to My Phone - bezpłatna usługa do zarządzania i zabezpieczania najbardziej informacji przechowywanych w telefonie. W razie zgubienia lub uszkodzenia telefonu wszystkie zapisane dane można łatwo odtworzyć. My Phone automatycznie synchronizuje zawartość telefonu - m.in. kontakty, przypomnienia, teksty i zdjęcia - przesyłając ją do zabezpieczonego hasłem serwisu WWW. Zdjęcia umieszczone w serwisie My Phone lub w telefonie można bezpośrednio przesyłać do portali Windows Live, Facebook, My Space i Flickr. W ramach tej usługi użytkownicy mogą sprawdzić na internetowej mapie położenie swojego telefonu zapamiętane podczas ostatniej synchronizacji.

Zestaw bardziej zaawansowanych funkcji związanych ze zgubieniem telefonu jest dostępny w postaci pakietu Premium, który można aktywować zależnie od potrzeb. Pakiet My Phone Premium umożliwia m.in. natychmiastowe określenie aktualnego położenia telefonu na mapie , zdalną blokadę telefonu i wyświetlenie na ekranie komunikatu "W przypadku znalezienia…", włączenie dzwonka nawet wtedy, gdy telefon jest w trybie wibrującym lub milczącym, a w razie potrzeby również pełne wyczyszczenie zawartości telefonu, dzięki czemu osobiste dane nie trafią w niepowołane ręce. Pierwsi nabywcy Windows phone mogą korzystać z pakietu Premium bezpłatnie do 30.11.2009. Po tym dniu pakiet Premium stanie się płatny, a tygodniowy abonament będzie wynosił 4,99 USD .

Druga z usług to Windows Marketplace for Mobile - serwis, który umożliwia wyszukiwanie i zakup aplikacji mobilnych.

Więcej na serwisie Computerworld.pl.