Microsoft wprowadził w Japonii 4-dniowy tydzień pracy. Efektywność pracowników wzrosła

Na świecie od dłuższego czasu trwa dyskusja nad tym, ile powinien trwać tydzień pracy. Największe światowe korporacje nie boją się eksperymentować w tej materii, tak jak zrobił to japoński oddział Microsoftu. Tydzień pracy został skrócony do 4 dni, a efekty są zaskakująco dobre.

Od dawna mówi się, że skrócenie dnia pracy do 6 godzin znacznie poprawia wydajność pracowników i efektywność ich pracy. Microsoft postanowił iść krok dalej i zamiast skracać każdy dzień pracy o dwie godziny postanowił skrócić cały tydzień pracy o jeden dzień.

Microsoft wprowadził w Japonii 4-dniowy tydzień pracy. Efektywność pracowników wzrosła

Testy zostały przeprowadzone w ramach tzw. Work Life Choice Challenge w sierpniu tego roku. Wzięli w nich udział wszyscy pracownicy Microsoftu w Japonii, w sumie 2300 osób. Wybór kraju wydaje się nieprzypadkowy, bo ciężko o drugie miejsce z tak dużą liczbą pracoholików jak właśnie kraj kwitnącej wiśni.

Dodatkowy wolny dzień otrzymany przez pracowników miał służyć poprawie rezultatów w kilku obszarach. I tak np. wyniki sprzedaży wzrosły w sierpniu 2019 roku o 39,9% w stosunku do sierpnia 2018 roku. Zużycie energii elektrycznej w firmie spadło o 23,1%, a liczba papierowych wydruków zmalała o 58,7%. Napięty tydzień pracy doprowadził też do skrócenia czasu trwania spotkań do 30 minut, a w celu zmniejszenia czasu niezbędnego na dotarcie do pracy zwiększono liczbę zdalnych telekonferencji. Na koniec przeprowadzono również ankietę wśród pracowników dotyczącą samorozwoju oraz poprawy jakości życia rodzinnego. Zmiany pozytywnie oceniło 92,1% pracowników.

Eksperyment zostanie powtórzony w sierpniu 2020 roku, a następnie firma zdecyduje o rozszerzeniu go o inne miesiące oraz regiony świata.

Oczywiście nietypowe testy Microsoftu na pewno nie przyczynią się do nagłego skrócenia czasu pracy na świecie, ale ewidentnie pokazują, że ma to sens. Niekoniecznie wyrzucanie całego dnia z cotygodniowego kalendarza pracy, ale w wielu miejscach skrócenia dnia pracy z 8 na 6 lub 7 godzin na pewno byłoby dobrym posunięciem.