Microsoft wspiera open source

Microsoft był platynowym sponsorem odbywającej się w San Francisco konferencji Open-Source Business Conference. Jason Matusow, przewodniczący programu "Shared Source" Microsoftu, wygłosił ponadto mowę, w której porównywał programy open source i komercyjne.

Matusowowi zależało przede wszystkim na omówieniu podobieństw świata open- i closed source oraz opisaniu biznesowych implikacji zastosowania różnych metod licencjonowania. Przytoczył też pewne fakty: w konkurencyjnym do inicjatywy OSS programie Shared Source Microsoftu wzięło udział już ok. 1,5 miliona deweloperów. Inicjatywa ma dopiero 4 lata, przewodniczący więc uważa tę liczbę za sukces.

Matusow oznajmił ponadto, że zainteresowanie kodami źródłowymi Windows wcale nie jest takie duże. Z 6700 osób uprawnionych do zaglądania do źródeł Windows, rzeczywiście to robi tylko 1000. Przewodniczący oczywiście nie zaprzecza, że firma ma ciągle zamiar konkurować z rywalami sprzedającymi oprogramowanie open source, ale jednocześnie przyznaje, że Microsoft ciągle się od nich uczy.

We wcześniejszych latach Microsoft uczestniczył także w targach LinuxWorld Expo, jednak obecnie zrezygnował z tej praktyki.


Zobacz również