Microsoft współtworzy jądro Linuksa!

Firma Microsoft, która dotychczas aktywnie walczyła ze środowiskiem open source, stała się jednym z twórców kodu dla flagowego projektu tego środowiska - jądra systemu Linux.

Chociaż wiadomość ta brzmi nieprawdopodobnie, to jest prawdziwa. Microsoft dostarczył około 22 tysięcy linii kodu, który zostanie włączony do oficjalnego wydania jądra. Są to specjalizowane sterowniki, usprawniające pracę Linuksa w wirtualizowanym środowisku Windows Server 2008 R2 Hyper-V. Umożliwiają one pracę tego systemu w trybie enlightened mode, który jest zbliżony do parawirtualizacji w hypervisorze Xen. Oficjalna publikacja jest dostępna tutaj.

Na otwartej w poniedziałek w San Jose konferencji OSCON, Greg Kroah-Hartman, lider projektu sterowników dla Linuksa w firmie Novell oświadczył, że otrzymany rano kod zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin i dołączony do publicznie dostępnego wydania oznaczonego numerem 2.6.30.1 (drzewo /drivers/staging/hv). Zgodnie z planem, kod ten pojawi się w wydaniu 2.6.32 w grudniu bieżącego roku. Ponieważ moduł został wydany na mocy licencji GNU GPL v.2, będzie dołączony do głównego drzewa jądra, po przejściu identycznej procedury, jak kod dostarczany przez innych dostawców. Procedura ta ma na celu możliwie najlepsze dopracowanie algorytmów przed ich włączeniem do oficjalnej wersji jądra systemu Linux. Z oficjalnych informacji wynika, że proces dostarczenia kodu przez Microsoft odbył się z zachowaniem wszystkich wymagań typowych dla takiego zgłoszenia. Jak zapewnia Hank Janssen, jeden z deweloperów pracujących w Microsoft Open Source Software Lab, prace związane ze sterownikami będą kontynuowane w ścisłej współpracy ze społecznością open source.

Dobra współpraca

Oprócz sterowników, które istotnie usprawnią pracę różnych dystrybucji Linuksa w zwirtualizowanym środowisku Hyper-V, należy pamiętać o tym, że dostarczając taki kod, Microsoft sprawnie korzysta ze współpracy z firmą Novell oraz uznaje GNU GPL v.2 za poprawną licencję. Chociaż jest ona niezgodna z Microsoft EULA, stanowi jedną z licencji, na których mocy deweloperzy mogą dostarczać swoje produkty. Kluczem nie jest tutaj zgodność licencji, ale współpraca między rozwiązaniami różnych dostawców.