Microsoft wybierze następcę DVD?

Koncern z Redmond zamierza w najbliższym czasie intensywnie promować standard HD DVD - jeden z dwóch formatów pretendujących do miana "następcy DVD". Microsoft zamierza wykorzystać do tego swoją silną pozycję na rynku systemów operacyjnych - informuje magazyn EE Times.

Microsoft wybierze następcę DVD?

Jak dowiedzieli się dziennikarze EETimes.com, gigant z Redmond zamierza promować HD DVD na kilka sposobów. Jednym z nich będzie wyposażenie systemu Windows Vista (następcy Windows XP, jego premiera planowana jest na koniec 2006 r.) w natywną obsługę tego formatu (dzięki czemu system będzie odtwarzał filmy na HD DVD bez dodatkowego oprogramowania).

Drugi sposób - wykorzystywany już dziś - to zachęcanie parterów (głównie producentów sprzętu) do wspierania HD DVD. Według EETimes.com, owo zachęcanie polega m.in. na udzielaniu znaczących rabatów firmom, które zdecydują się na wspieranie wybranego przez Microsoft standardu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że niedawna decyzja koncernu HP, który zrezygnował z wyłącznego wspierania standardu Blu-Ray i ogłosił, że będzie korzystał również z HD DVD (pisaliśmy o tym w tekście "HP realizuje groźby") zainspirowana została właśnie przez Microsoft. Maureen Weber z HP przyznała, że przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie przedstawiciele HP wielokrotnie spotykali się z pracownikami Microsoftu.

Microsoft jak na razie nie potwierdził powyższych informacji.

Warto przypomnieć, że w październiku opublikowany został raport firmy analitycznej Forrester, z którego wynika, że na wygranie trwającej od kilkunastu miesięcy "wojny formatów" zdecydowanie większe szanse niż HD DVD ma opracowany przez Sony format Blu-ray. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Forrester: Blu-ray wygra, ale to potrwa".

Więcej informacji: EE Times.