Microsoft wycofuje "wypożyczony" patent

Microsoft wycofuje się z opatentowania funkcjonalności "zapożyczonej" z BlueJ - akademickiego zintegrowanego środowiska programistycznego - a wbudowanej w Visual Studio 2005.

BlueJ jest darmowym środowiskiem programistycznym dla Javy, które zostało stworzone jako część projektu badawczego na uniwersytetach Deakin University w Melbourne i University of Kent w Canterbury specjalnie do początkowej nauki programowania. Środowisko to oferuje między innymi graficzną prezentację struktury klas, możliwość edycji graficznej i tekstowej, a także interaktywne budowanie, wywoływanie i testowanie obiektów. Szczególny nacisk BlueJ kładzie właśnie na techniki interakcyjne i wizualizacyjne mające ułatwiać i zachęcać użytkowników do eksperymentowania.

Microsoft skopiował w swoim środowisku programistycznym Visual Studio 2005 funkcję Object Test Bench, do czego zresztą koncern się przyznał. Nie tak dawno gigant z Redmond złożył wniosek patentowy mający chronić tę "skopiowaną", czyli nie własną funkcjonalność, pomijając jednak fakt, skąd się ona wzięła w VS 2005. Jeżeli taki trik by się udał, to koncern mógłby następnie pozwać BlueJ o naruszenie praw patentowych.

Odzew ze strony społeczności był jednak na tyle poważny, że koncern jednak rezygnuje z próby opatentowania spornej technologii. Ogłosiła to dwa dni temu Jane Prey z Microsoftu na liście mailowej SIGCSE (Special Interest in Computer Science Education), stwierdzając, że aplikacja patentowa była błędem i sytuacja taka nie powinna w ogóle mieć miejsca.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w blogu Michaela Köllinga, jednego z twórców BlueJ.


Zobacz również