Microsoft wydaje Silverlighta 5, ale losy technologii są niepewne

Silverlight to technologia, która pozwala na tworzenie i wyświetlanie treści multimedialnych oraz różnego rodzaju aplikacji w przeglądarkach. Microsoft pracuje nad nią już od 2006 roku, a 9 grudnia bieżącego roku wydał jej piątą wersję. Niejasne jest jednak, czy producent systemu Windows będzie nadal wspierał tę technologię.

Silverlight
Nowy Silverlight wprowadza różne nowości. Wśród nich jest możliwość wykorzystania sprzętowego dekodowania przy odtwarzaniu mediów w standardzie H.264 oraz poprawiona obsługa grafiki 3D. Oprócz tego, model zaufanych aplikacji (Trusted Application) pozwoli im m.in. na korzystanie z wielu okien przeglądarki jednocześnie. Widać, że developerzy nadal intensywnie pracują nad technologią.

Przyszłość Silverlighta nie jest jednak oczywista. Niedawno Microsoft poinformował, że żadne wtyczki, takie jak Flash i Silverlight, nie będą działały w Internet Explorerze przeznaczonym dla interfejsu Metro w Windows 8. Będzie on korzystał z technologii HTML 5. Oprócz tego, Scott Guthrie, wiceprezes Microsoftu, który był głównym propagatorem Silverlighta, przeniósł się do prac nad chmurą obliczeniową Windows Azure.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Analityk Al Hilwa z IDC ciągle widzi jednak miejsce dla rozwoju technologi Microsoftu. Uważa on, że przez następne dwa lata wielu użytkowników będzie nadal korzystać z przeglądarek niewspierających technologii HTML 5 i dla nich ciągle warto pracować nad Silverlightem. Hilwa dodaje jednak, że prawdopodobnie będzie on coraz rzadziej stosowany. Silverlghta 5 można pobrać ze strony Microsoftu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: