Microsoft wydłuża wsparcie dla Windows 7 i Visty

Microsoft po cichu wydłużył cykl wsparcia technicznego dla konsumenckich edycji systemu Windows 7 i Windows Vista. Do tej pory nowe aktualizacje bezpieczeństwa i inne łatki miały być dostarczane przez pięć lat dla wersji konsumenckich i dziesięć lat dla wersji biznesowych. Obecnie zadecydowano się na synchronizację ich cyklu wsparcia technicznego.

Windows 7 i Vista

Dotychczasowe zasady mówiły, że użytkownicy Visty Home Basic, Home Premium, Starter i Ultimate straciliby wsparcie techniczne 10 kwietnia 2012 roku, ale nowe zasady wydłużają ten okres do 11 kwietnia 2017 roku. Podobnie jest z Windows 7. Cykl wsparcia konsumenckich wersji systemu miał zakończyć się 13 stycznia 2015 roku, ale teraz przedłużono go do 14 stycznia 2020 roku.

Wydłużenie wsparcia Windows 7 i Windows Vista zostało wprowadzone po cichu, ale sprawę jako pierwszy opisał Ed Bott z ZDNet.com. Microsoft szybko potwierdził te doniesienia mówiąc, że teraz wszystkie edycje konsumenckie wymienionych systemów operacyjnych mają otrzymać 5 lat dodatkowego wsparcia pod warunkiem, że używają one najnowszych dodatków Service Pack.

Podobna sytuacja miała już miejsce w przeszłości. W 2007 roku Microsoft wydłużył podstawowe wsparcie Windows XP Home do roku 2009, a okres wsparcia dodatkowego do kwietnia 2014 roku. W ten sposób zsynchronizowano jego długość z edycją Proffesional.

Nie ogłoszono jeszcze w jakich edycjach konsumenckich wydany zostanie Windows 8, ale również i one, tak jak Windows 7 i Vista, doczekają się 10-letniego cyklu wsparcia technicznego. Jeśli system zostanie wydany w czwartym kwartale 2012 roku, to prawdopodobnie będzie wspierany do początku 2023 roku.

Decyzja dotycząca przedłużenia wsparcia dla Windows 7 i Visty powinna ucieszyć posiadaczy tych systemów, a zwłaszcza tych, którym nie pali się do przesiadki na Windows 8.