Microsoft wyjaśnia: IE w XP SP3

Microsoft oficjalnie ostrzegł osoby planujące zainstalowanie trzeciego Service Packa dla Windows XP, że jeśli zdecydują się na uaktualnienie systemu, w którym zainstalowana jest już przeglądarka IE7, to niemożliwe będzie odinstalowanie jej i korzystanie z IE6. Koncern zastrzegł, że jedynym sposobem na "downgrade" IE do wersji 6 będzie odinstalowanie SP3.

"Jeśli korzystasz z IE 7 i zainstalujesz XP SP3, w Twoim systemie pozostanie tylko Internet Explorer 7. Twoje ustawienia zostaną zachowane, jednak nie będziesz miał możliwości odinstalowania IE7 i przywrócenia IE 6 (z menu w Panelu Sterowania zniknie taka opcja)" - tłumaczy Jane Maliouta, program manager zespołu odpowiedzialnego za IE.

Przedstawicielka Microsoftu zastrzegła, że jest to zabieg celowy - Microsoft zdecydował się takie krok, ponieważ service pack zawiera uaktualnione wersje większości plików wykorzystywanych przez IE. "Sytuacja, w której w systemie pozostają te same pliki w różnych wersjach jest niepożądana i może prowadzić do zakłóceń w pracy. Dlatego postanowiliśmy uniemożliwić odinstalowanie IE7" - tłumaczy Maliouta.

Osoby, które po aktualizacji do SP3 chciałyby zachować możliwość korzystania z IE6, powinny przed zainstalowaniem service packa usunąć z systemu Internet Explorera 7 - dzięki temu otrzymają system Windows XP SP3 z w pełni uaktualnionym IE6. Jeśli wtedy zainstalują w nim IE7, wciąż będą miały możliwość odinstalowania przeglądarki i powrotu do wcześniejszej wersji

Przypomnijmy: Microsoft udostępnił IE7 w październiku 2006 r. - było to pierwsze znaczące uaktualnienie przeglądarki koncernu od połowy 2001 r. (wtedy pojawiła się finalna wersja IE6).

Opinie użytkowników

Kiedy po raz pierwszy poinformowaliśmy czytelników o problemach z IE po instalacji SP3, pojawiło się kilka wypowiedzi zadających kłam deklaracjom Microsoftu. Oto niektóre z nich (pisownia w większości oryginalna):

Robert: a ja problemów nie zauważyłem, chociaż mam zainstalowane IE8. Fakt że

poza innymi ikonkami do połączeń zdalnych większych różnic też nie widziałem ale jednak service pack to nie nowa funkcjonalność tylko pakiet serwisowy.

m_gol: "SP3 blokuje również możliwość usunięcia IE7" - Ja tego nie rozumiem - zainstalowałem SP3 z odinstalowanym IE7. Zainstalował się i DZIAŁAŁ z IE6 - więc chyba się da. Potem doinstalowałem IE7, a w aplecie "Dodaj/Usuń" nadal widnieje opcja

odinstalowania IE7. Więc jak to w końcu jest?

RMK: Ja należę do tych szczęśliwców którym SP3 się poprawnie zainstalował [na WinXP Home PL dostarczony przez producenta laptopa], a na dodatek zainstalował sie bez problemów na systemie w którym zainstalowany był IE8 [i jest nadal]. Dlatego dziwna wydaje mi się ta informacja o problemach z niekompatybilnością z bibliotekami IE8.

MaR: Ja miałem jakieś problemy w zainstalowaniu SP3, po instalacji chciało mi się zainstalować IE7 i podczas tego wyskoczył jakiś problem z jądrem systemu i system się wywiesił. Teraz w ogóle nie można zainstalować IE7, w sumie mnie to nie boli, bo używam FF.

Więcej opinii w artykule: "XP SP3 - problemy się mnożą"

Aktualizacja: 12 maja 2008 12:31

Tekst uaktualniliśmy o wypowiedzi użytkowników, które nie do końca zgadzają się z deklaracjami Microsoftu.