Microsoft wykrył w Chinach nowe komputery zarażone złośliwym kodem

Microsoft poinformował, że wykryto w Chinach przypadki sprzedaży nowych komputerów z systemem Windows, które posiadały nieprzyjemny dodatek w postaci ukrytego złośliwego oprogramowania.

W ramach prowadzonego śledztwa specjalny zespół Microsftu zakupił w tzw. "centrach handlowych PC" kilkadziesiąt fabrycznie nowych komputerów przenośnych i stacjonarnych wyposażonych w systemy Windows XP i Windows 7. Jak się okazało, na trzech z nich wykryto nieaktywne złośliwe oprogramowanie, natomiast na jednym szkodnika o nazwie Nitol.A, który uaktywnił się po podłączeniu zawierającego go laptopa do Internetu.

Laptop ten wyprodukowała mającą siedzibę w Guangzhou firma Hedy. Pozostała trójka zainfekowanych komputerów pochodziła od "największych producentów", których nazw niestety Microsoft nie ujawnił.

Gigant z Redmond twierdzi, że najprawdopodobniej komputery zostały zarażone po opuszczeniu fabryk. W Chinach bowiem wiele komputerów wysyłanych jest z fabryk jedynie z systemem DOS, natomiast właściwy system preinstalowywany jest później.

"Gdzieś na etapie handlu detalicznego lub hurtowego łańcucha dostaw coś się dzieje" - powiedział Richard Domingues Boscovich, członek odpowiedzialnego za przeprowadzenie opisanej akacji oddziału Microsoft Digital Crimes Unit (DCU).

Jak widać na tym przykładzie, cyberprzestępcy nie skupiają się tylko na atakowaniu komputerów, ale coraz częściej zaczynają dostarczać odpowiednio spreparowany sprzęt konsumentom. Na szczęście zdaniem Boscovicha klienci z krajów zachodnich raczej nie są narażeni na tego typu manipulacje.