Microsoft "wymięka" i zaoferuje rządowym klientom w Chinach Windows 7

Chiński rząd przyparł do muru Microsoft, który, chociaż mocno zaskoczony, postanowił nie tracić ogromnych zysków generowanych przez administrację tego kraju i zapowiedział, że będzie jej sprzedawał system Windows 7.

System Windows XP pomimo braku wsparcia wciąż cieszy się dużą popularnością, co szczególnie widać na rynku chińskim, również jeżeli chodzi o komputery wykorzystywane przez tamtejszą administrację. Wczoraj pojawiła się informacja, że rząd w Pekinie wydał zarządzenie, na mocy którego zakazał instalacji systemu Windows 8 na rządowych komputerach oraz kupowania pracujących pod jego kontrolą nowego sprzętu. W oficjalnym oświadczeniu tłumaczył coś o chęci oszczędzania energii. Agencja Xinhua poinformowała też, że biorąc pod uwagę to, co się stało z Windows XP, obawia się o "ciągłość wsparcia technicznego" w przypadku proponowanego mu przez Microsoft systemu Windows 8.

Argumenty te są, delikatnie mówiąc, śmieszne i nietrudno zauważyć, że decyzja chińskiego rządu związana jest ściśle z odmową ze strony amerykańskiej firmy przedłużenia wsparcia dla XP, do czego jednak skłoniła się (co prawda za opłatą i zobowiązaniem się do aktualizacji) w przypadku władz Wielkiej Brytanii i Holandii.

Zobacz również:

  • Windows 11 - funkcje, które warto poznać
  • Można się rozejść - stare komputery jednak z aktualizacjami Windows 11

Koniec końców Microsoft przyparty do muru przez chiński rząd zapowiedział, że komputery dla administracji w Chinach będzie oferował z systemem Windows 7. Do czasu rozwiązania problemu.