Microsoft wymienia 'piraty' na legalne kopie

Brytyjski oddział koncernu Microsoft uruchomił nowy program, w ramach którego użytkownicy mogą sprawdzić, czy preinstalowany na zakupionych przez nich komputerach system Windows XP jest legalny. Jeśli okaże się, że sprzedawca zainstalował na 'pececie' piracką kopię systemu, Microsoft nieodpłatnie wymieni ją na legalną.

Przedstawiciele brytyjskiego oddziału Microsoft tłumaczą, iż powodem uruchomienia programu jest fakt, że na tamtejszym rynku pojawiły się ostatnio wysokiej jakości pirackie kopie Windows XP. Klient, który chce sprawdzić, czy na nabytym przez niego komputerze zainstalowany jest legalny system, może zgłosić się do Microsoft. W przypadku wykrycia nielegalnej kopii, użytkownik otrzyma od koncernu w pełni legalną wersję Windows XP - pod warunkiem, że dostarczy m.in. dowód zakupu (np. rachunek lub paragon).

Koncern liczy na to, że uruchomiony właśnie program powinien zainteresować przede wszystkim firmy, które chciałyby upewnić się, że zakupione przez nie oprogramowanie jest legalne. Na razie skorzystać mogą z niego jedynie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy kupili komputer przed pierwszym listopada 2004 r. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do końca roku. Nie wiadomo na razie, czy Microsoft zamierza uruchomić podobne programy również w innych krajach.


Zobacz również