Microsoft wyprodukuje w tym roku 3 mln tabletów Surface. Uda mu się tyle sprzedać?

Zdaniem analityków Microsoft szykuje się na dobre przyjęcie przez rynek tabletów Surface. W związku z tym planuje wyprodukować w tym roku aż trzy miliony tych urządzeń.


Jak pamiętamy, Microsoft zaskoczył rynek prezentując tablety Surface skonstruowane z myślą o mającym mieć premierę 26 października systemie Windows 8. Urządzenia te, które moim zdaniem prezentują się naprawdę bardzo interesująco, wprowadziły nawet pewne obawy wśród partnerów OEM giganta, którzy wyrazili swoje niezadowolenie z pojawienia się kolejnego konkurenta.

Zdaniem analityków z firmy IDC, Microsoft chyba spodziewa się dużego sukcesu rynkowego, gdyż zamierza wyprodukować w tym roku aż trzy miliony tabletów Surface, która to liczba zawiera zarówno wydajne modele korzystające z procesorów Intela, jak i ich mniej wydajne odpowiedniki zbudowane w oparciu o procesory ARM (np. NVIDIA Tegra 3).

Oczywiście sama produkcja tylu egzemplarzy nie oznacza, że Microsoft je wszystkie sprzeda. W każdym razie widać, że poważnie bierze pod uwagę taki rozwój wypadków.

Byłby to wielki sukces

Gdyby do końca roku Microsoft znalazł klientów na trzy miliony tabletów Surface (mają się one pojawić na rynku wraz z Windows 8), byłby to duży sukces. Pamiętać tutaj bowiem należy, że w pierwszych trzech miesiącach od premiery w 2010 roku Apple sprzedało taką samą liczbę iPadów. Szukając kolejnych przykładów warto wspomnieć też o tablecie Samsung Galaxy Tab, który w miesiąc po premierze sprzedał się w liczbie 600 tysięcy sztuk.

Cena Surface w wersji ARM

Firma IDC podchodzi również sceptycznie do doniesień, według których tablety Surface z Windows RT mogłyby kosztować zaledwie 199 USD. Jej zdaniem cena taka może zostać osiągnięta jedynie podczas podpisania umowy z oferującym urządzenie operatorem.

Warto zaznaczyć, że stanowisko to zgodne jest z przewidywaniami Davida Schmoocka z firmy Lenovo, według którego najtańsze tablety z procesorami RT będą kosztowały ok. 300 USD.

____________________

Czy Microsoft odniesie sukces rynkowy przekonamy się już za kilka miesięcy. Z pewnością największe znaczenie będzie miała tutaj cena tabletów Surface, która niestety jeszcze nie została podana. W związku z tym mam do was pytanie: Ile byście byli skłonni zapłacić za tablet Microsoftu z procesorem ARM?