Microsoft wypuszcza łatkę dla... Windows XP

Łatki trafiły także na wciąż wspierany Windows 7 oraz różne edycje Windows Server. Co było tak ważne, że Microsoft wydał patch na niewspierany od dawna system?

Łatka dla Windows XP to krytyczna poprawka dla exploita w usługach pulpitu zdalnego (Remote Desktop Services). Exploit ten przypomina w działaniu niesławny WannaCry - umożliwia wykonanie kodu zdalnego bez konieczności jakichkolwiek działań użytkownika. Ponieważ zasięg WannaCry był kolosalny - szkodnik rozprzestrzeniał się błyskawicznie - Microsoft woli dmuchać na zimne i zabezpieczyć przed wykorzystaniem luki również starsze systemy. Oprócz wspomnianego XP jest to także Windows Server 2003. Poprawki otrzymają również Windows 7, Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2. Jak podaje Microsoft, jak na razie nie odnotowano wykorzystania luki, jednak postanowiono działać tak szybko, jak to tylko możliwe i zabezpieczyć wszystkie systemy będące aktualnie w użyciu.

Microsoft wypuszcza łatkę dla... Windows XP

Wprowadzenie poprawki zalecane jest każdemu użytkownikowi wspomnianych - można ją pobrać z tej strony. Co jednak warto zauważyć, nie ma żadnych linków dla łatki dedykowanej nowym systemom, czyli Windows 8.1 i Windows 10. Jak wyjaśnia Simon Pope z Microsoftu: "nowsze wersje Windows nie są zagrożone. Jest to efekt ciągłego zwiększania bezpieczeństwa, w tym poprawek samej architektury, co pozwala na uniknięcie problemów, jakie mogą grozić starszym systemom". I faktycznie - Windows 10 ma znacznie silniejsze zabezpieczenia od poprzedników, zwłaszcza w edycji Pro. Ale domyślna ochrona to nie wszystko, co jest potrzebne dla bezpieczeństwa we współczesnym, cyfrowym świecie. Dobry antywirus musi znaleźć się w systemie, dlatego sprawdź, w jaki aktualnie warto zainwestować - zobacz nasz ranking "Najlepsza ochrona przed malware - maj 2019".

Zobacz również:

  • Najnowszy, najszybszy, najlepszy. Sprawdzamy czym jest Pixel UI - nakładka na Androida prosto od Google
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [24.03.2023]